print logo

Referat fra møte i eksamensnettverket 11. februar 2013

TID: Mandag 11. februar 2013 kl. 10:00-11:30

TILSTEDE: Aleksander Lorentzen JF, Ann Kristin Moldal JF, Christine Ødegaard Sten JF, Eline Sørensen JF, Ariel Sevendal UV, Helge Glomsaker-Gjessing OD, Jonny Roar Sundnes STA, Tor Kristian Brænde STA, Rita Iren Olsen MED, Torill Stave HF, Vibeke Braaten STA, Øystein Bergkvam MATNAT, Frode Torp Christensen HF


Sak 1: Kvalifikasjon for årsenheter v/ Jonny Roar Sundnes (STA)

Ulik praksis på hvordan dette blir skrevet. Håndetert utenom kvalifikasjonsenheten i FS.

En rapport i FS som kan ha gitt oss det samme papiret, men som ikke kan lagres som pdf. Kan avslutte studieretten ved kun å skrive ut side 3.

Spesielt for ppu.

For omfattende å skrive ut 4 sider vitnemål for årsenheter. Kan legge inn kommentar på en side i vitnemålet. Generell positiv stemning for dette, da man slipper bekreftelsene på årsenhet. STA skal lage en veiledning.

Spørsmål om bekreftelse på årsenhet hvis man oppfyller kravene uten å ha studierett. Gjør man dette? I utgangspunktet ikke.

STA: Om navn årsenhet i spansk osv. eller årsenhet i humanistiske fag? De tror det vil være best om den heter det samme som studieprogrammet.
STA bestiller papir og alt som skal trykkes på papiret vil komme fra FS.

Sak 2: Evaluering av ordning med vitnemålsreservasjon v/ Jonny Roar Sundnes (STA)

STA: Automatisk gradfangst for noen år siden, mye protester derfor løasning med reservasjon. Tror det vil komme mye protester dersom man fjerner muligheten nå.

Er det noen ønsker i forhold til dette som vil gjøre det enklere å drive med reservasjon?

Nå bruker det 01011900 og merknad.

Studenter som har tatt emne for lenge siden og vil gjenta, men det er for lenge siden er et problem. Det samme med emner som går sjelden. Problematisk i forhold til obligatorisk undervisning som blir for gammel og når de ikke har studierett får de ikke meldt seg til eksamen.

Ifht. maks 2 semestre kan dette bli et problem.

Får info så sent i semesteret at man kanskje burde åpne for tre semestere?

Prøveordning derfor lite info og ikke inne i forskriften.

Mange som ikke forstår dette med å ta med nye emner inn i graden.

Ikke klart for studentene at de fåår terminert studieretten når man gradfanger de.

Sak 3: Felles kandidatinstruks - erfaringer?

Medisin: Fungerer bra, har justert rutinene opp mot kandidatinstruks. Instruks på nettet og på A4 ark på eksamen.(likt på jus, som også har det med i kandidatbrevet: legges på etter trekkfristen med informasjon om eksamen, sender info til studentene per epost om at brevet ligger ute--> Skal sende kandidatbrevet til de øvrige fakultetene)

Gode erfaringer. Fint at det er felles.

De som printes brukes ofte på flere eksamener.

Sak 4: Digital eksamen og veikart for JUS v/ Aleksander Lorentzen (JF)

Informasjon om digital eksamen ved Aleksander Lorentzen om gjennomføringen. JUS skal innfase digital eksamen på alle emner på 2 til 4 studieår for alle studenter med studieretten master i rettsvitenskap. Vil også ha det på alle valgemner, noe vi skal se på. Men ser for seg alle emner. Våren 2013 4 eksamener, 1100 kandidater. Utfordringer med lokaler.

Høsten 2013, 8 emner og 2000 kandidater. Positive sensorer. Laget en sensorportal hvor de får tilgang til sine besvarelser med besvarelsene som pdf dok. All informasjon legges der om dysleksi, protokoller osv. Kun en sensor ønsket utskrift i den omgangen. Får tilgang til eksamensbesvarelsene med en gang. Det tok 15 min før kommisjonen var oppe og i orden. Sensorene får en sms om at det er klart. Fordeler i forhold til post osv. Tidsbesparende. Studentene er positive.

Utfordringen gjelder at studentene bruker UIO maskiner. Ser på en remote desktop løsning hvor man kan logge seg på et eksamensområde. Det skal utredes slik at resten av UIO kan benytte seg av ordningen.

Spm om nye tilretteleggingsbehov: nei, kun en som skulle skrive for hånd. Samme behov. Problemer i forhold til senebetennelse osv underveis? Ikke tatt stilling til, må på agendaen.

Sende ut en spørreundersøkelse, 80 svarte 94 % var fornøyd eller meget fornøyd.

Medisin: har innført digital eksamen. Har investert i bærbare PCer som fakultetet har. Har innført det på 5 semester og vurderer å gjøre det på et felles semester. Har fått samme tilbkemeldinger.

Er kommunikasjon mellomm jus og medisin. Men de har litt andre behov. De har gjort endel grep på selve eksamenen ifht. det å ha digital eksamen. På jus, kun utgangspunkt i skoleeksamen.

ILS/ UV: Tenker på det samme, men vil bruke mulitimedieløsninger.

Vibeke: Spm om protokoller: Blir lagt inn digitalt, men skriver den ut og ettersender den orginale. Ser nå på løsning med at sensorene plotter inn hver for seg og dersom de stemmer overens vil det bli godkjent å gå til eksamenskonsulenten. Skal spille dette inn til fs for å se på løsninger. Dette er spilt inn til FS nasjonalt. Endel kontrollhensyn som kommer inn og vanskeliggjør. Da FS er ikke et godkjent arkivsystem.

Spm om signatur, se på nettbankløsning osv.

STA: Møte med riksarkivet og prøve å få oppdattert reglene.

HF: Kan sensorene kommentere på besvarelsene? Og hva lagres av kommentarene? PDF fil kan man gjennom en programvare kan man kommentare.Ikke i gratisversjonen? Har eksterne sensorer tilgang? På jus er ikke det tatt stilling til denne problemstillingen. Men de har fått tilbakemeldinger på at de har fått de skrevet ut. Kommentarene lagres i sensorenes egne dokumenter. Studentene har ikke tilgang til besvarelsene og det gis begrunnelse muntlig (unntaket er skriftlig).

Virtuelle løsninger er et langsiktig prosjekt som ikke har noen spesifik tidsramme på jus på det nåværende tidspunkt. Digital eksamen skal forløpig skje på stasjonære PCer. Studentene får kopi av besvarelsen og kvitering ved innlevering.

STA: 75% av eksamenene i 2015 skal være digital eksamen. Er et mål for UIO.

Sak 5: IHR Eksamen v/ Aleksander Lorentzen (JF)

Tanker rundt dette, med tanke på tradisjonell skoleeksamen:

Tre alternativer for eksamensarbeidet:
1: sentralisering
2: fakultetsnivå
3: full desentralisering

JUS: Kommer til å legge oss på at fakultetet fortsetter slik som vi har gjort. Men stordriftsfordeler kan flyttes til blindern. KRIM og AFIN administreses gjennom fakultetet. Ser på eksamensplanleggingsverktøyet som positivt. Mye xl. ark. Har sett på å bruke sylabus for eksamensformål men dette fungerer ikke.Eksamen og vitnemål kan vi også se at bør skilles. Stordriftsfordelene er vi positive til.

Medisin: Har samme løsning, er i kontakt med blindern angående papirer osv. Bachlor og masterprogrammene organiserer egne eksamener. Profesjonsstudiet administreres av fakultetet. Ser ikke for seg at det kan flyttet sentrakt, spesielt på profesjonsdelen. Få skriftlige skoleeksamener igjen og har behov for fagpersoner som kommer på eksamen. Vil gå for alternativ 2. Bruker egne rom.

SV: Heller mot en sentralisering, ser stordriftsfordelene spesielt ved eksamensplanlegging i forhold til romplassering. De største utfordringene ved sentralisering blir i forhold til eksamensvakter. Tilrettelegging er problematisk siden detter er en gruppe sårbare studenter, med hverdagen på fakultetet. Redd for at kunnskap om individet skal gå tapt. Klar på at vitnemål, oppmeldingsfrister og disp fra frist. Behandles ikke godt nok i nottatet. Og dette må behandles separat.Eksamensplanleggingsverktøyet må gjelde både studie og eksamen, og må erstatte sylabus.Tror man kan tjene mye på sentralisering av lokaler og i forhold til eksamensplanlegging, og pakking av oppgaver osv. Like rutiner for tilrettelegging over hele UIO kan man vinne mye på.

HF: Ikke for sentralisering av eksamensdriftem. Mener de andre tiltakene vil oppveie for endel av dettte. Har endel spesialiserte skoleeksamener, som vil skape rot med faglærere, trøsterunder, eksamensvakter, ordbøker osv. Med et sentralt eksamenskontor vil vitnemål måtte følge med. Nærhet med studieseksjonen vil falle bort. Vil ha nytte av et sentralt romsystem.

UV: Ser for seg en status quo løsning.Ikke mye å spare inn på sentralisering. IHR høsingen og roller og ansvar henger ikke helt sammen.

MATNAT: Rom eksamensplanlegging osv. kan man sentralisere. Bra med stordriftsfordeler.

SV: alt er at alt skal skje på fakultetsnåvå også det som skjer på instituttet og det er en dratisk endring på SV. Alt 2 er sentralisering av fakultetsoppgavene, men at instituttet beholder sine oppgaver.

HF:Eksamensdatoer fra institutt til fakultet er bra.

JUS: Har allerede løsning 2.

Sta: Noen må få myndighet til å være standardforvalter. Stort fokus på digitale løsninger vil hjelpe på mye. Mange forslag i rapporten som vil spare inn mye.

Medisin: Gjør alt på proffesjonsstudiet på fakultetsnivå. Har også forslag 2.

Sak 6: Retningslinjer / rutiner for utsatt eksamen v/ Marie Holdhus Salvesen (SV)

SV: Har en kraftig økning i søknader om utsatt eksamen. Hva gjør de andre fakultetne i forhold til hva som er gyldig forfall osv.

JUS: Utsatt prøve for alle emner som går en gang i året, ca 8 uker etter ordinær eksamen( valgemener). Ikke på studieårseksamen. Blir i semesteret etter, godtar kun legeattester. Godtar ikke legeattest hvis du møter til eksamen og sykdom som er dokumentert. Ikke konteeksamen for stryk. Manuell oppmelding.

MATNAT: Legeattest for akutt syk på eksamensadagen hvis du har møtt, og valig legeattest. Får konteeksamen hvis du leverer blankt/stryker eller stryker. Ordninær eksamen i desember har ny eksamen i midten av januar, inkl. gyldig forfall (sykdom, dødsfall i nær familie, idrett som landslaget, kultur og politikk på høyt nivå, vitne i rettssaker som man ikke kan unndra). Prøver å være strenge. Gyldig forfall gir utsatt eksamen, ny eksamen for de som trekker seg og de som stryker. Oppmelding via studentweb.Mange stryker på nytt ved konteeksamen og vurderer å bli strengere, ikke en fordel for mange studenter og kaster bort eksamensforsøk.

SV: Skiller ikke på syk på eksamensdagen eller ikke. Faglige arrangementer, sportslige arrangementer på høyt novå, dødsfall i nær familie. Har utsatt prøve for alle emner uansett om emnene går hvert semester.

Odontologi: Likt som medisin.

Medisnin: Konte som omfatter ikke bestått og trekk under eksamen. Legeattest får utsatt prøve som går på samme dag som konteeksamen. Kun legeattest og helt særegene tilfeller.Manuell oppmelding.

UV: Utsatt og konte på to dager. De som stryker på konte kan ta utsatt eksamen første uken i januar/august.


I FS kalles alt konteeksamen. Behov for flere muligheter? Blir tungvint.
sta: tydeligere retningslinjer sentralt kan komme inn her.

HF: Har utsatt på alt. forslag å ha konte på gresk og latin. Gyldig forfall (spm om faglig arrangement, diskusjon som kommer. Dødsfall og et tilfelle med relgiøse grunner som ble innvilget, i praksis som matnat, avbrutt eksamen, da må legeattesten være fra samme dag( I forskriften). Ikke mye sportslige arrangementer.)

Medisin: Store konsekvenser for studentene om de ikke står så derfor er det nødvednig med konte og utsatt prøve grunnet stor strykprosent og at man ikke kan ha hengefag. Vanskelig å standarisere for medisin.

Publisert 14. mar. 2013 15:00