print logo

Gahr Støre åpnet seminar i UiOs nye helsekommisjon

Utenriksministeren presiserte den samfunnsmessige betydningen av helse da han åpnet arrangementet. Kommisjonen "Global Governance for Health", et samarbeid mellom UiO, The Lancet og Harvard University.

Utenriksminister Jonas Gahr Støre åpnet arrangementet (foto: Anbjørg Kolaas)

Utenriksminister Jonas Gahr Støre åpnet arrangementet (foto: Anbjørg Kolaas)

Kommisjonen avholdt sitt lanseringsmøte i desember i fjor og har som oppgave å lage en rapport om hvordan politikere kan ta hensyn til helse når de tar sine avgjørelser.

Under sitt åpningsinnlegg trakk Støre frem Myanmar som han nylig besøkte som eksempel på et land der det er nødvendig med stor investering i helsetilbud. Landet er preget av svært skjev fordeling av ressurser, og store deler av befolkningen står helt uten primærhelsetjeneste.

– Hvis dette landet skal lykkes i overgang til demokrati, så er de nødt til å få råd om hvordan de bygger et helsevesen. Myndighetene ber innstendig om råd og kompetansebygging på mange områder, helse er et av dem, sa Støre.

Utenriksministeren trakk også frem det at den amerikanske etteretningsorganisasjonen CIA bruker barnedødelighet som en indikator på et lands funksjonsevne som et bevis på at helsetilbudet har en avgjørende betydning for samfunnet.

Seminardeltakerne fikk etter Støres innlegg blant annet høre interessante bidrag fra rektor Ole Petter Ottersen, som leder kommisjonen, Sidsel Roalkvam (LEVE) og Desmond McNeill (SUM).

Roalkvam sitter i referansegruppa som skal levere forskningsinnspill til kommisjonen, og McNeill er et av kommisjonen norske medlemmer.

Kommisjonen har sitt utspring i LEVEs forskergruppe Global helseforvaltning og utenrikspolitikk.

 

Kilder:

Mobilisering for globale helseutfordringer (Institutt for helse og samfunn, 9.2.2012)

- Helse er livsviktig for alle land (Uniforum, 3.2.2012)

 

Av Frøydis Brekken Elvik, SUM
Publisert 14. feb. 2012 10:44 - Sist endret 14. feb. 2012 10:47