print logo

Reale damer

Hvem var de kvinnelige realfagspionerene ved UiO, og hvordan var deres møte med akademia?


	Botaniker Hanna Resvoll-Holmsen alene på feltarbeid i Finnmark i 1909. Bildet er tatt med selvutløser.

Botaniker Hanna Resvoll-Holmsen alene på feltarbeid i Finnmark i 1909. Bildet er tatt med selvutløser.

Museum for universitets- og vitenskapshistorie og Universitetsbiblioteket viser utstillingen Reale damer i Galleri Sverdrup.

De første kvinnene som ble ansatt i vitenskapelige stillinger ved UiO var pionerer på mange områder. Vi møter dem gjennom bilder, gjenstander og tekst.

Les mer om de kvinnelige realfagspionerene

Arrangør

Museum for universitets- og vitenskapshistorie og Universitetsbiblioteket i Oslo

Kontaktpersoner: Bjørn Vidar Johansen og Anne-Mette Vibe

Utstillingen er en del av UiOs 200-årsjubileum

 

Andreas Holmsen og Thekla ResvollEkteparet Andreas Holmsen og Thekla Resvoll fotografert etter en fjelltur i Telemark. Dette er første kjente fotografi av en norsk kvinne i bukser uten skjørt over. Thekla Resvoll ble amanuensis ved botanisk laboratorium i 1902, og hadde hele sin yrkeskarriere ved UiO. Hun var den første kvinne i vitenskapelig stilling som hadde barn. Foto: Marie Rosenland

Publisert 14. des. 2010 11:13 - Sist endret 5. mai. 2011 11:01