HIS2351 - Fra stormen på Bastillen til Det tredje rike: Nasjonal identitet og nasjonalisme i Europa ca 1780-1945
|
||||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Kort om emnet
Nasjonalisme har i de siste femten årene hatt et voldsomt oppsving i vår del av verden. Nasjonalismen har vist ulike ansikter i det tidligere Sovjetunionen, på Balkan og i Vest-Europa. Dette har gjort at mange har vært opptatt av hva nasjonalisme egentlig er. Også akademikere har interessert seg for dette fenomenet. De har stilt spørsmål som: Hva er en nasjon? Hvor gamle er de nasjonale fellesskapene og hvordan har de oppstått? Hvordan skal man definere nasjonale identiteter? Hva er forholdet mellom nasjoner og etniske grupper?
I dette emnet behandler vi nasjonal identitet og identitetsutvikling i ulike deler av Europa. Vi vil studere forholdet mellom nasjon, nasjonal identitet og nasjonalisme, og vi vil følge nasjonalismens fremvekst fra sent på 1700-tallet til midten av 1900-tallet. Vi vil se på særtrekk ved ulike lands nasjonalismer og hvordan disse nasjonalismene har påvirket hverandre og endret seg over tid. Pensum inneholder en del allmenn nasjonalismeteori, og det blir lagt vekt på å presentere ulike teoriretninger. Det legges særlig vekt på Frankrike og Tyskland, men nasjonale tradisjoner både i Vest- og Øst-Europa trekkes inn i perspektivet. For Tysklands del vil forholdet mellom den nasjonale tradisjonen og nazismen være et spesielt og omstridt tema.
Hva lærer du?
Studentene skal kjenne til den akademiske debatten om nasjoner og nasjonalisme, og til grunnleggende teoretiske begreper som nasjon, etnisitet, nasjonal identitet og nasjonalisme. De skal være bevisst nasjonalismens innhold og rolle i europeisk historie. Det legges vekt på at studentene kan lese med kritikk, tenke selvstendig og uttrykke seg klart gjennom skriftlig remstilling og argumentasjon.
Opptak og adgangsregulering
NB: Det er obligatorisk oppmøte første gang det gis seminarundervisning. Møter du ikke opp første gang, mister du plassen på emnet.
Studenter må hvert semester søke plass på undervisningen og melde seg til eksamen i StudentWeb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer eller søke om å bli enkeltemnestudent.
Forkunnskaper
Obligatoriske forkunnskaper
Generell studiekompetanse.
Anbefalte forkunnskaper
Vi anbefaler at studentene har avlagt minst 30 studiepoeng på 1000-nivå (ikke nødvendigvis i historie) før de starter med emner på 2000-nivå. Historieemner på 2000-nivå er fordypningsemner som krever innarbeidete studievaner og grunnleggende kunnskaper i historie.
Det forutsettes gode leseferdigheter i engelsk.
Overlapping
10 studiepoeng mot HIS4351 - Fra stormen på Bastillen til Det tredje rike: Nasjonal identitet og nasjonalisme i Europa ca 1780-1945.
Emnet overlapper ikke med andre emner ved UiO, men kan overlappe med gamle studieenheter av typen grunnfag, semesteremner og mellomfag. Studenten må selv påse at innholdet i emnet ikke overlapper med studieenheter det tidligere er oppnådd studiepoeng for.
Undervisning
Undervisningen skjer i form av seminarer (tolv dobbelttimer).
Kvalifiseringsoppgave: Studentene skal avlegge en muntlig kvalifiseringsoppgave. Kvalifiseringsoppgaven må være godkjent for at man kan gå opp til eksamen i emnet.
Godkjent obligatorisk aktivitet er gyldig i de to neste semestrene emnet blir gitt. Unntak kan forekomme hvis emnet skifter vurderingsform, undervisningsopplegg eller endres vesentlig på andre måter.
Adgang til undervisning
Undervisningen er lukket og forbeholdt studenter med opptak på emnet.
Vurdering og eksamen
Emnet vurderes med en tre dagers hjemmeeksamen.
Hjemmeeksamen: Studentene får tre arbeidsdager til å besvare oppgaven. Oppgaven skal være på ca. seks til ti normalsider á 2300 tegn (uten mellomrom). Eksamensbesvarelsen skal ha en forside med følgende informasjon: Kandidatnummer (ikke navn), emnekode, eksamensoppgavens tittel, institutt og semester.
Levering: Hjemmeeksamenen skal kun leveres i Fronter, ikke på papir. Besvarelsen må leveres i .pdf-format. For veiledning til hvordan du gjør om et dokument til .pdf, se veiledning for lagring i .pdf. I innleveringsprosessen i Fronter vil du bli bedt om å svare på spørsmål angående fusk og akademisk redelighet. Disse må besvares før besvarelsen kan lastes opp. For rettledning i hvordan du leverer eksamen i Fronter, se instruks for digital innlevering av eksamen.
Vi minner om at studentene selv er ansvarlige for at dokumentene er fullstendige. Besvarelser sensureres i den form de er levert i Fronter. Uleselige eller ufullstendige dokumenter blir vurdert deretter.
Universitetet i Oslo benytter det elektroniske plagieringskontrollsystemet Ephorus. Dette verktøyet brukes for å avdekke avskrift i innleverte besvarelser. Ephorus kan sjekke alle besvarelser opp mot internett, ulike tekstdatabaser og andre oppgaver levert samme semester eller tidligere.
Tidligere gitte eksamensoppgaver
Vurderingsformen er integrert i undervisningen og det er derfor ikke mulig å ta eksamen i emnet uten opptak til undervisningen.
Før du skriver oppgaver eller eksamener, bør du lære deg reglene for riktig bruk av sitater og referanser.
Sensur
Det brukes én sensor, samt én bedømmersensor for et utvalg av besvarelser. En tilsynssensor vurderer den helhetlige faglige kvaliteten på emnet, inkludert vurderingsordningene.
Emnet bruker gradert bokstavkarakterskala fra A til F, der A er beste karakter og F er stryk. Les mer om karakterskalaen .
Fagspesifikke karakterbeskrivelser for historie
Dato for sensur finnes under eksamen på semestersiden og karakterene vil etter denne datoen være tilgjengelig på Studentweb.
Emnet har en tilsynssensor som vurderer den helhetlige faglige kvaliteten på emnet, inkludert vurderingsordningene.
Begrunnelse og klage
Begrunnelse for eksamenskarakter – kandidaten kan be om begrunnelse for karakter. Dette må skje innen én uke etter kunngjøringsdato ved å sende en e-post til historie-student@iakh.uio.no. Kandidaten må oppgi kandidatnummer, samt telefonnummer og e-postadresse som han/hun kan nås på, da sensor avgjør om begrunnelsen skal gis skriftlig eller muntlig.
Klage på eksamenskarakter eller formelle feil – kandidaten kan klage på karakteren eller formelle feil ved skriftlig eksamen innen tre uker etter at karakteren ble kunngjort. Dersom kandidaten har bedt om begrunnelse, går klagefristen fra begrunnelsen er mottatt av kandidaten. Klagen må inneholde en forklaring på hvorfor kandidaten klager. Dersom kandidaten har mottatt en skriftlig begrunnelse for karakteren, skal denne legges ved. Det anbefales at følgende skjema for klage benyttes: bokmål / nynorsk / english (pdf). Klagen skal sendes eller leveres til Det humanistiske fakultet for registrering, adresse finnes på skjemaet. Klagen vil deretter oversendes emneansvarlig institutt for saksbehandling. For at klagen skal behandles, må alle obligatoriske opplysninger være oppgitt, og klagen signert.
For mer informasjon se Det humanistiske fakultets nettsider.
Adgang til utsatt eller ny eksamen/vurdering
Du kan vanligvis ta eksamen på nytt, men tidspunktet er avhengig av om du hadde gyldig forfall til ordinær eksamen. Les mer om å ta eksamen på nytt .
Trekk fra eksamen og antall eksamensforsøk
En student kan fremstille seg til eksamen i dette emnet inntil tre ganger. Studenten anses å ha fremstilt seg til eksamen dersom hun/han ikke har trukket eksamensmeldingen sin i StudentWeb innen en gitt frist.
Tilrettelagt eksamen/vurdering
En student som har en funksjonshemning og/eller kroniske eller akutte helseproblemer som fører til vesentlige ulemper i eksamenssituasjonen i forhold til andre studenter, kan søke om tilrettelegging ved eksamen. Mødre som ammer kan søke om tilleggstid på eksamen.
Evaluering av emnet
Tilbakemelding fra studentene våre er avgjørende for at vi skal kunne tilby best mulige emner og studieprogrammer. Som student ved UiO vil du derfor bli bedt om å delta i ulike typer evaluering av studiehverdagen din. Vi gjennomfører fortløpende evaluering av dette emnet, og med jevne mellomrom ber vi studentene delta i en mer omfattende og detaljert evaluering, en såkalt "periodisk evaluering" av emnet.
Kontakt oss
Institutt for arkeologi, konservering og historie (IAKH)
Besøksadresse:
Niels Henrik Abels hus, 3. etg.
Ekspedisjonstid:
12.30-14.30
Postadresse:
Postboks 1008 Blindern
0315 Oslo
Faks: 22 85 52 78
E-post: historie-student@iakh.uio.no
Web: http://www.hf.uio.no/iakh