CAENFRA1103 - Årskurs i fransk (i Caen) for lærere og lærerstudenter. Fagdidaktikk. Fransk som fremmedspråk
Kort om emnet
Emnet gir en innføring i metoder i fremmedspråksundervisning/fremmedspråklæring der språkundervisningens mål, læremidler og aktiviteter tas opp i et kritisk perspektiv. Emnet omfatter også læreplaner og franskens stilling i den norske skole. Det legges vekt på å oppøve evnen til kreativ tenkning omkring læring/undervisning. I arbeidet med de språkpedagogiske grunnlagsproblemene vil det også bli tatt hensyn til det stoffet som behandles i litteratur-, kulturkunnskaps- og språkundervisningen. Det vil bli anledning til kontakt med franske skoler.
Hva lærer du?
Studentene skal vise en grunnleggende forståelse for språk og språkdidaktiske problemstillinger med spesiell vekt på undervisning og læring av fransk som fremmedspråk, både generelt og i den norske skolen. De skal kunne vurdere mål, metoder og didaktiske aktiviteter og vise kreativitet i forhold til franskundervisningen. Emnet gir økt muntlig og skriftlig kompetanse i fransk.
Opptak og adgangsregulering
Id eksisterer ikke i fellestekstenEmnet er en del av programmet Årskurs i fransk for lærere i Caen, som består av en emnegruppe på 60 studiepoeng. Undervisningen foregår ved OFNEC, Universitetet i Caen i Frankrike. Det er spesialopptak for Årskurset. Opptaket skjer gjennom Senter for internasjonalisering av høyere utdanning (SIU). Årlig søknadsfrist 15. mars.
Det er ikke mulig å ta dette emnet som privatist. Du må ha plass på undervisningen for å ta eksamen.
Forkunnskaper
Obligatoriske forkunnskaper
Id eksisterer ikke i fellestekstenEmnet bygger på CAENFRA1102.
Overlappende emner
Emnet overlapper med FRA2105 - Fransk fagdidaktikk (nedlagt)
Undervisning
Undervisningen gis som forelesninger og seminarer som starter i høstsemesteret og avsluttes i slutten av vinterterminen (mars).
Adgang til undervisning
Id eksisterer ikke i fellestekstenEksamen
Eksamensformen på emnet er en semesteroppgave på 10, maksimalt 12 sider, skrevet på fransk.
Alle oppgaver som leveres til bedømming, må følges av en obligatorisk erklæring vedr. fusk
Hjelpemidler
Id eksisterer ikke i fellestekstenEksamensspråk
Id eksisterer ikke i fellestekstenFransk
Karakterskala
Emnet bruker karakterskala fra A til F, der A er beste karakter og F er stryk. Les mer om karakterskalaen.
Karakteren publiseres på Studentweb senest tre uker etter eksamens-/innleveringsdato.
Begrunnelse og klage
Du kan be om begrunnelse for eksamenskarakterene, og du kan klage over karakterfastsettingen eller over formelle feil ved eksamen. Les mer om begrunnelse og klage.
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Du kan vanligvis ta eksamen på nytt, men tidspunktet er avhengig av om du hadde gyldig forfall til ordinær eksamen. Les mer om å ta eksamen på nytt.
Trekk fra eksamen
Det er mulig å ta eksamen i emnet inntil tre ganger. Dersom du trekker deg fra eksamen etter fristen eller under eksamen, bruker du et eksamensforsøk.
Tilrettelagt eksamen
En student som har en funksjonshemning og/eller kroniske eller akutte helseproblemer som fører til vesentlige ulemper i eksamenssituasjonen i forhold til andre studenter, kan søke om tilrettelegging ved eksamen. Mødre som ammer kan søke om tilleggstid på eksamen.