print logo

MF9490 - Forsøksdyrlære

Kort om emnet

Kurset er utformet for å imøtekomme dyrevernlovens krav til kunnskaper hos dem som skal bruke og håndtere forsøksdyr. Studentene lærer hvordan man skal forholde seg til å utføre forsøk med dyr og blir kvalifisert til å utføre forsøk på dyr, kategori C.

Hva lærer du?

Kurset gir en innføring i relevant lovverk, smertefysiologi, anestesi, holdninger til dyreforsøk, alternativer til dyreforsøk, og oppstalling av forsøksdyr. Videre undervises det i planlegging og standardisering av dyreforsøk, håndtering av dyr generelt, og utfylling av skjema ved søknad til etisk komite. Kurset vil inneholde en kort innføring i bruk av ville dyr og fisk og modellorganismer, valg av pattedyr og gentisk forandrete organismer. I tillegg inngår praktiske demonstrasjoner av dyrehåndtering med mulghet til å utføre enkle oppgaver under veiledning.

Opptak og adgangsregulering

Kurset holdes for ph.d.-kandidater ved Det medisinske fakultet eller Det matematisk-naturvitenskaplige fakultet, samt forskerlinjestudenter ved Det medisinske fakultet som arbeider med dyr, og som er obligatorisk for disse. Det tas opp 50 deltakere til emnet.

Påmelding i StudentWeb - 1. juni - 1. august.

Påmelding for søkere uten tilgang til StudentWeb - 1. juni til 1. august

Svar på søknad om opptak til ph.d.-emnene sendes på e-post 1-2 uker etter søknadsfristen.

Forkunnskaper

Anbefalte forkunnskaper

MBV3050 Humanfysiologi for de som ikke har medisinsk bakgrunn

Undervisning

Emnet undervises 3.9 - 7.9.2012

Undervisningen består av:

  • Tre hele dager med forelesninger.
  • En hel dag med praktisk opplæring.
  • En halv dag med gruppeøvelser og deretter eksamen.

Pensum bør leses på forhånd for å få utbytte av forelesningene.

Etter at kurset er avholdt vil studentene måtte ha 25 timers undervisning i praktisk opplæring i bruk av forsøksdyr. Dette arbeidet skjer i de enkelte forsøksgrupper. Veileder må attestere at opplæring har funnet sted før studentene får tilgang til sine respektive dyreavdelinger.

Eksamen

Eksamensoppgaven blir å fylle ut søknad til FDU. Det kan være gunstig for studentene å jobbe to og to sammen men besvarelsene innleveres individuelt. Forsøket som skal beskrives er enten MSc el. PhD prosjekt dersom dette er relevant eller de kan velge fra eksempel-forsøk. Kurslederne utarbeider problemstillinger som inneholder forsøk med dyr; mus/rotte, gris, fisk, feltforsøk med pattedyr/fugl/fisk. Det er avsatt tre timer til selve eksamensoppgaven. Det gis karakteren bestått/ikke bestått.

Evaluering av emnet

Tilbakemelding fra studentene våre er avgjørende for at vi skal kunne tilby best mulige emner og studieprogrammer. Vi gjennomfører fortløpende evaluering av dette emnet, og med jevne mellomrom ber vi studentene delta i en mer omfattende, periodisk evaluering av emnet.

Fakta om emnet

Studiepoeng

5

Nivå

Ph.d.

Undervisning

Hver høst

Eksamen

Hver høst

Undervisningsspråk

Engelsk

Semestersider

Timeplan, pensum, eksamensdato