print logo

MF9550 - Analyse av repeterte / korrelerte målinger

Kort om emnet

Analyse av oppsummeringsmål (”areal under kurve” etc.), modeller for repeterte målinger i longitudinelle design, varianskomponentmodeller, mixed models / flernivå modeller.

Hva lærer du?

Deltagerne skal lære å analysere korrelerte data ved hjelp av SPSS. Kurset vil i hovedsak fokusere på longitudinelle data, men også andre former for korrelerte data vil bli behandlet. Kurset dreier seg om målinger målt på kontinuerlig skala, og lineære modeller. Det blir lagt vekt på en uformell forståelse av de underliggende statistiske modeller slik at det blir mulig å forstå forutsetninger som ligger til grunn for analysene.

Opptak og adgangsregulering

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Ph.d.- kandidater ved UiO og studenter ved Forskerlinjen i medisin vil bli prioritert ved opptak til emnet. Eksterne søkere vil få opptak ved ledig kapasitet.

Påmelding i StudentWeb fra 1. desember til og med 1. februar.

Påmelding for eksterne søkere
Søknadsfrist 1. februar 2011

Det tas opp 30 deltakere til emnet.

Svar på søknad om opptak til ph.d.-emnene sendes på e-post 1-2 uker etter søknadsfristen.

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Forkunnskaper

Obligatoriske forkunnskaper

Id eksisterer ikke i fellesteksten

MF9130 Innføring i statistikk / MF9130E Introductory course in statistics eller tilsvarende.

Anbefalte forkunnskaper

Det anbefales sterkt at man har et kurs i eller praktisk erfaring med lineære regresjonsmodeller.

Undervisning

Emnet undervises 23.4. -26.4.2012

Kurset foreleses over fire fulle dager. Undervisningen organiseres med en blanding av forelesninger og praktiske øvelser på pc-stue.

NB! Det kreves 80% oppmøte til undervisningen for å kunne avlegge eksamen. Oppmøte til undervisningen blir registrert.

Adgang til undervisning

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Eksamen

Hjemmeeksamen etter avsluttet emne i form av en praktisk dataanalyse, vil evaluere hvorvidt læringsmålene er nådd. Det gis karakteren bestått/ikke bestått.

Hjelpemidler

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Eksamensspråk

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Karakterskala

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Begrunnelse og klage

Du kan be om begrunnelse for eksamenskarakterene, og du kan klage over karakterfastsettingen eller over formelle feil ved eksamen. Les mer om begrunnelse og klage.

Adgang til ny eller utsatt eksamen

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Trekk fra eksamen

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Tilrettelagt eksamen

Id eksisterer ikke i fellesteksten

Evaluering av emnet

Tilbakemelding fra studentene våre er avgjørende for at vi skal kunne tilby best mulige emner og studieprogrammer. Vi gjennomfører fortløpende evaluering av dette emnet, og med jevne mellomrom ber vi studentene delta i en mer omfattende, periodisk evaluering av emnet.

Fakta om emnet

Studiepoeng

4

Nivå

Ph.d.

Undervisning

Vår hvert 2. år

Eksamen

Vår hvert 2. år

Undervisningsspråk

Norsk

Semestersider

Timeplan, pensum, eksamensdato