KULKOM3090 - Oppgaveemne i kultur og kommunikasjon
Kort om emnet
Dette er avslutningsemnet til bachelorprogrammet i kultur og kommunikasjon. Hovedinnholdet på emnet er en skriftlig semesteroppgave, skrevet med utgangspunkt i et fastlagt tema, knyttet til et pensum som dels er gitt, dels er selvvalgt. Oppgaveemnet er ment å skulle trekke sammen trådene i forhold til forståelsesformer og analysemåter for kultur og kommunikasjon. Her vil det særegne ved programmets perspektiv understrekes i et emne hvor det legges vekt på fordypning. Den særegne kunnskapsplattformen baseres på innføringsemnet, de fire kjerneemnene samt studentenes individuelle faglige fordypning.
Hva lærer du?
Kunnskapsmål
Du skal:
• ha god oversikt over perspektiver og analysemåter innen feltet kultur og kommunikasjon
• vise at du i stor grad kan reflektere selvstendig over temaer relatert til kultur og kommunikasjon
• demonstrere innsikt i feltet kultur og kommunikasjon gjennom en emneoppgave
• kunne integrere kunnskap fra forskjellige kilder, sjangere og fagområder (sosiologi, sosialantropologi, psykologi og medievitenskap) og få innsikt i mulige praktiske anvendelser
Ferdighetsmål
Du skal:
• kunne utvikle en egen problemstilling og behandle et materiale i lys av et pensum som dels er gitt, dels er selvvalgt
• kunne hente inn, analysere og kritisk vurdere informasjon om temaer relatert til kultur og kommunikasjon
• kunne syntetisere og fremstille kunnskap fra forskjellige kilder og fra de fire kjernefagene
• ha videreutviklet de skrivetekniske, teoretiske og analytiske ferdighetene gjennom arbeidet med skriving av individuell oppgave
• kunne gi og motta kritikk på en konstruktiv måte
• ha videreutviklet dine ferdigheter til selvstendig arbeid
• kunne demonstrere ferdigheter i muntlig fremlegging av emneoppgave i seminarsammenheng og gjennom muntlig eksamen
Generell kompetanse
Du skal:
• kunne reflektere over etiske aspekter ved studiet av andre menneskers kultur og kommunikasjon
• kunne skille mellom kunnskap og meninger
• kunne reflektere over vitenskapelige verdier som åpenhet, rasjonalitet, presisjon, etterrettelighet
• ha utviklet etisk bevissthet om problemer som kan oppstå i forskning og ved bruk av forskningsresultater
• kunne grunnregler for redelighet i forskning og faglige fremstillinger
Opptak og adgangsregulering
Id eksisterer ikke i fellestekstenEmnet er obligatorisk for alle studenter på bachelorprogrammet i kultur og kommunikasjon. Emnet er i utgangspunktet forbeholdt studenter med opptak på programmet. Studenter uten opptak på programmet kan søke opptak til emnet dersom de oppfyller fakultetets kriterier.
Emnet er obligatorisk i emnekombinasjonen 130-KULKOM - 130-gruppe Kultur og kommunikasjon.
Det er ikke mulig å ta dette emnet som privatist. Du må ha plass på undervisningen for å ta eksamen.
Forkunnskaper
Obligatoriske forkunnskaper
Id eksisterer ikke i fellestekstenAvlagte eksamener i minimum KULKOM1001 og de 4 kjerneemnene (ett fra hvert av de samarbeidende fagene). Det gjøres oppmerksom på at de nevnte emnene må være avlagt senest semesteret før du avlegger eksamen i KULKOM3090. Ta kontakt med studiekonsulenten på bachelorprogrammet i kultur og kommunikasjon dersom du har spørsmål knyttet til forkunnskapskravene.
Anbefalte forkunnskaper
Det anbefales at du har avlagt de fleste emnene i bachelorprogrammet før du avlegger KULKOM3090.
Undervisning
Det gis en forelesningsrekke på 8 dobbelttimer.
I tillegg til forelesningsrekken skal studentene følge en seminarrekke (8 dobbelttimer).
Følgende obligatoriske aktiviteter må være gjennomført for at studentene skal kunne levere oppgave og få gå opp til muntlig eksamen:
- oppmøte på første seminar (sterkt anbefalt). Studenter som ikke har anledning til å møte må gi beskjed til studiekonsulenten senest en uke i forkant.
- oppmøte på minst 6 av 8 seminarer (75%)
- presentasjon av oppgaveskisse på seminaret
- kommentering av andre studenters oppgaveskisser
Endelige frister for godkjenning av obligatoriske aktiviteter kunngjøres på seminaret. Det er studentenes ansvar å ha fått godkjent obligatoriske aktiviteter innen de frister som settes. Ved gyldig fravær eller manglende evne til å delta i obligatoriske aktiviteter (gyldig legeerklæring el. kreves) må individuell søknad om evt. spesialtilpasninger/fritak sendes til studiekonsulenten på programmet. Studenter som innen gjeldende frister ikke har fått godkjent obligatoriske aktiviteter/eventuelt blitt innvilget fritak, meldes automatisk av eksamen. Studenten må da melde seg til eksamen, følge undervisning og innfri obligatoriske aktiviteter neste semester det tilbys undervisning på emnet. Se også felles retningslinjer for obligatoriske aktiviteter.
Alle studenter vil tilbys individuell veiledning i forbindelse med skriving av oppgave. Det settes av til sammen 2 timer veiledning per student (1 time til lesing av oppgaveutkast, og 1 time til samtale med studenten).
Les om reglene for bytte av seminarer på kultur og kommunikasjon.
Undervisningssted for emnet er Universitetet i Oslo, Blindern, eller eventuelt andre undervisningslokaler i Oslo. Fronter blir vanligvis brukt på emnet.
Emnet er en del av det ordinære studietilbudet. Undervisning vil stort sett foregå på dagtid. For detaljer, se emnets semestersider.
Adgang til undervisning
Dersom du har gjennomført og fått godkjent obligatorisk undervisning, har du ikke krav på ny undervisning. Dersom du har fått undervisningopptak til emnet, men ikke har gjennomført eller fått godkjent obligatorisk undervisning, har du rett til ny undervisning når det er ledig kapasitet.
Eksamen
Alle studentene skal skrive en individuell emneoppgave på 13-15 sider, i tillegg til muntlig eksamen. På muntlig eksamen vil kandidaten både få spørsmål knyttet til sin egen emneoppgave og bli prøvet i pensumet generelt.
Studenter som har strøket på eksamen og studenter som ønsker å forbedre sin opprinnelige karakter, kan levere oppgaven i forbedret versjon, i tillegg til ny muntlig, neste gang det gis eksamen i emnet.
Gyldig undervisningsopptak i inneværende eller tidligere semestre er et krav for å kunne avlegge eksamen, se UiO-forskriftens § 7.1.3 .
Godkjente obligatoriske aktiviteter er gyldige semesteret de avlegges og de to påfølgende semestrene det gis eksamen på emnet. Gyldig obligatorisk aktivitet er en forutsetning for å gå opp til eksamen.
Enhver hjemmeoppgave innlevert ved Universitetet i Oslo kan bli kontrollert for plagiat ved hjelp av tekstgjenkjenningsverktøyet Ephorus.
Hjelpemidler
Id eksisterer ikke i fellestekstenEksamensspråk
Id eksisterer ikke i fellestekstenEksamen kan besvares på norsk, svensk, dansk og engelsk. Søknad om å få engelsk oppgavetekst rettes til studiekonsulenten på kultur og kommuniskasjon. Om bruk av målform i eksamensoppgaver, se §5.4 i Forskrift om studier og eksamener ved Universitetet i Oslo .
Karakterskala
Emnet bruker karakterskala fra A til F, der A er beste karakter og F er stryk. Les mer om karakterskalaen.
Studenten får karakter på skriftlig eksamen før muntlig eksamen gjennomføres. Studenten får én felles karakter hvor muntlig eksamen tjener til en eventuell justering av karakteren på skriftlig eksamen. Hele karakterskalaen kan i prinsippet tas i bruk ved justerende muntlig, men justeringen vil normalt sett ikke innebære at studenten går mer enn én karakter opp eller ned.
Sensur blir offentliggjort i StudentWeb senest tre uker etter eksamensdato, dersom ikke annet er oppgitt på emnets semesterside.
Begrunnelse og klage
Id eksisterer ikke i fellestekstenRutiner for begrunnelser og klager
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Id eksisterer ikke i fellestekstenStudenter som pga gyldig frafall (sykdom o.l.) ikke har kunnet gjennomføre ordinær eksamen, kan søke om å få avlegge utsatt eksamen. Utsatt eksamen arrangeres enten senere i samme semester eller tidlig i semesteret etter ordinær eksamen. Dokumentasjon på gyldig fravær må legges ved søknad om utsatt eksamen, jf § 5.5 i Forskrift om studier og eksamener ved UiO.
Studenter som har strøket på eksamen og studenter som ønsker å forbedre sin opprinnelige karakter, får ikke mulighet til å ta utsatt eksamen, men må ta eksamen neste gang det gis ordinær eksamen i emnet.
Trekk fra eksamen
Det er mulig å ta eksamen i emnet inntil tre ganger. Dersom du trekker deg fra eksamen etter fristen eller under eksamen, bruker du et eksamensforsøk.
Tilrettelagt eksamen
En student som har en funksjonshemning og/eller kroniske eller akutte helseproblemer som fører til vesentlige ulemper i eksamenssituasjonen i forhold til andre studenter, kan søke om tilrettelegging ved eksamen. Mødre som ammer kan søke om tilleggstid på eksamen.
Evaluering av emnet
Id eksisterer ikke i fellestekstenDet foretas underveisevaluering av emnet hver gang det arrangeres undervisning. Det foretas en periodisk sluttevaluering av emnet hvert fjerde år.
Tilsynsssensor har ansvar for vurdering av emnet, og han/hun skriver en årlig rapport.