ITLED4220 – Prosessforbedring og smidige metoder i systemutvikling
En systemutviklingsprosess omfatter de aktivitetene som utføres for å utvikle et datasystem. Innholdet i emnet vil være sentrert rundt følgende relaterte temaer:
- Introduksjon til historikk og begreper innen prosessforbedring
- Utviklingsprosesser og metoder med vekt på smidige (agile) metoder
- Problemløsning og forbedring – av individer, grupper og organisasjoner
- Målingsbasert forbedring
- Læring av erfaring
- Prosessforbedring
- Rammeverk for prosessforbedring
Deltakernes erfaringer vil bli diskutert under de ulike temaene for å illustrere anvendelser i ulike kontekster.
Hva lærer du?
Hovedmålet er å gi et grunnlag for å kunne delta i systemutviklingsorganisasjoners forbedringsarbeid med modne vurderinger og tilstrekkelig basiskunnskap. Studentene skal kunne utarbeide grunnlagsmateriale for beslutninger rundt valg og forbedringer av systemutviklingsprosesser.
Anbefalte forkunnskaper
Enten 40 studiepoeng informatikkfag eller 3 års relevant yrkeserfaring.
Formelle forkunnskapskrav
Pensum
Oppdatert pensumliste for høst 2013 kommer senere.
Pensumliste høst 2012: ITLED4220 (pdf)
Undervisning
Undervisningen består av fem heldagssamlinger (3 + 2) Det beregnes fire timer forelesninger og tre timer studentaktiviteter pr. dag. Til den første samlingen skal studentene forberede en kort presentasjon som beskriver egen arbeidssituasjon i forhold til pensum. Videre vil det være en obligatorisk oppgave som skal beskrive et valgt tema innenfor pensum som enten knytter seg til deltakernes arbeidserfaring eller gjennomgang av relevant litteratur utover pensum.
Samlinger
Samlingsdatoer for kurs med oppstart høsten 2013 kommer i april.
Eksamen og vurderingsform
Det skal avholdes en hjemmeeksamen (14 dager) med tema fra studentenes arbeidssituasjon. Den obligatoriske oppgaven må være godkjent for å kunne avlegge eksamen. Det gis bokstavkarakter hvor A er best og F er stryk. Det kreves minimum 80% tilstedeværelse på samlingene for å kunne gå opp til eksamen.
Karakteren blir tilgjengelig i StudentWeb etter at sensuren har falt. Du kan også bestille karakterutskrift fra MN-fakultetet.
Dag Sjøberg