Sannhets- og forsoningskommisjonen ble opprettet av Stortinget i 2018 for å granske fornorskingspolitikk og urett overfor samer, kvener og skogfinner. Kommisjonens sluttrapport ble levert til Stortinget i juni 2023 og var ferdig behandlet i november 2024.
Stortinget ga en formell, dyp beklagelse for fornorskingspolitikken overfor samer, kvener og skogfinner, og vedtok 17 punkter for oppfølging av uretten.
Som oppfølging av kommisjonens rapport, har universitetsledelsen ved rektor opprettet en tverrfaglig arbeidsgruppe som skal se på hvordan UiO følger opp kommisjonen innen undervisning, forskning og formidling.
Inviterer til innspillsmøte
Arbeidsgruppen ønsker å få kjennskap til erfaringer fra alle deler av UiO samt forslag til hvordan rapporten bør følges opp og hvilke samarbeidsmuligheter med andre institusjoner som bør benyttes.
Møtet er ment for både vitenskapelig ansatte, teknisk-administrativt ansatte og studenter, og legges opp slik at alle kan gi innspill direkte til arbeidsgruppens medlemmer.
- Tid: 5. mai kl. 14:30-16:45
- Sted: Stort møterom/Klubben, Georg Sverdrups hus
Dersom tidspunktet ikke passer, kan påmeldingsskjemaet også benyttes til å gi skriftlige innspill.
Nettskjema for påmelding og innspill
Program for møtet
Dørene åpner kl. 14:30 med lett servering og kaffe/te.
- Kl. 15 Åpning ved rektor Ragnhild Hennum og innledning ved arbeidsgruppens leder, Hanne Hagtvedt Vik.
- Kl. 15:20-16:20 Deltagerne deles inn i grupper. Innspill til arbeidsgruppens medlemmer.
- Kl. 16:20-16:40 Rapport fra gruppene.
- 16:45 Slutt
Uformelle samtaler med arbeidsgruppen fortsetter på Union.