Kunstig intelligens endrer informasjonslandskapet. Algoritmestyrte plattformer påvirker hva som får oppmerksomhet og hvilke perspektiver som dominerer.
Parallelle offentligheter og økt spredning av desinformasjon bidrar til sterkere skillelinjer og mer polariserte debatter. Samtidig settes tilliten til forskning og institusjoner under press.
Behovet for kunnskap om hvordan teknologi påvirker samfunn, makt og relasjoner er stort. På dette arrangementet samler vi forskere og fagpersoner for å belyse konsekvenser og diskutere veien videre.
Medvirkende
- Mari Sundli Tveit, direktør i Norges forskningsråd
- Rune Karlsen, KnowAI-prosjektet, UiO
- Henrik Skaug Sætra, Institutt for informatikk, UiO
- Vivi Ringnes Berrefjord, forsker i Cyberprogrammet ved Institutt for forsvarsstudier/Stipendiat, UiO
Ordstyrer er medie- og teknologistrateg Eirin Larsen, tidligere journalist med lang bakgrunn fra norsk mediebransje. Nå spaltist i E24, styremedlem i Fritt Ord, og ansatt i Telenors teknologiavdeling.
En arrangementsserie om desinformasjon
Hva er desinformasjon, og hvordan påvirker det samfunnet vi lever i og oss som enkeltmennesker? Bli med å utforske dette viktige temaet sammen med UiO.
Se flere arrangementer i serien her
Delta
Arrangementet er gratis og åpent for alle.
Velkommen!
Tilrettelegging ved besøk
Hvis du trenger heis eller annen form for tilrettelegging når du besøker oss, ring dette nummeret: 90 13 17 55.
Om Scene Domus Bibliotheca
Scene Domus Bibliotheca er Universitetet i Oslos dialog- og formidlingsarena, og du finner oss på Universitetsplassen – midt i Oslo sentrum. Her kan du delta på debatter, samtaler og høre spennende foredrag.
Nysgjerrig på hva som skjer hos oss? Følg Universitetsplassen - UiO på Facebook for spennende oppdateringer.