I kongesagaene møter vi ikke bare konger og krigere, men også kvinner med politisk teft, vilje og betydelig handlingsrom, kvinner som grep inn i konflikter, inngikk allianser og sto sentralt i vikingtidens brutale maktspill. Fortellingene åpner for nyanserte forståelser av kvinners roller som drivende kraft i historiske hendelser.
Nå lanseres en ny biografi om Snorre Sturlason, mannen bak mye av vår kunnskap om de norske kongene og deres samtid. Programmet innledes av Islands minister for kultur, innovasjon og høyere utdanning, etterfulgt av bidrag fra forskere ved Universitetet i Oslo og Nasjonalbiblioteket. Det blir også en hilsen fra Torleif Dahls kulturbibliotek, et islandsk musikalsk innslag, og som avslutning inviterer Islands ambassade ved ambassadøren på en liten smak av Island.
På scenen møter du:
- Agnete Haaland, skuespiller, gjesteforsker, nestleder i Norsk Pen
- Logi Már Einarsson, kultur-, innovasjons- og høyere utdanningsminister og minister for nordisk samarbeid
- Jóhanna Katrín Friðriksdóttir, Forsker ll, Nasjonalbiblioteket
- Caitlin Ellis, Førsteamanuensis i nordisk middelalderhistorie, UiO
- Kitty Dahl, styreleder Thorleif Dahls kulturbibliotek
- Högni Kristjánsson, Islands ambassadør
Arrangementet vil være på norsk.
Delta
Arrangementet er gratis og åpent for alle. Meld deg på via lenken under.
Velkommen!
Tilrettelegging ved besøk
Hvis du trenger heis eller annen form for tilrettelegging når du besøker oss, ring dette nummeret: 90 13 17 55.
Om Scene Domus Bibliotheca
Scene Domus Bibliotheca er Universitetet i Oslos dialog- og formidlingsarena, og du finner oss på Universitetsplassen – midt i Oslo sentrum. Her kan du delta på debatter, samtaler og høre spennende foredrag.
Nysgjerrig på hva som skjer hos oss? Følg Universitetsplassen - UiO på Facebook for spennende oppdateringer.