Rapport etter rapport fra Veterinærinstituttet, også den siste som kom i mars, viser at sykdom og død i norsk oppdrettsnæring er overveldende – og at det knapt er forbedringer å spore, kanskje tvert imot.
Du møter:
- Professor emeritus i veterinærmedisin Trygve Poppe har forsket på fiskehelse i flere tiår, og vist hvordan fisken lider og dør på grunn av lus, skader og smertefull behandling. Han mener dette er forhold vi aldri ville godtatt for andre dyr.
- Hvorfor er det slik når loven slår fast at dyr har egenverdi, uavhengig av nytteverdien for mennesker? spør Annichen Kongsvik Sæteren ved Nordisk institutt for sjørett på UiO. Hun forsker nettopp på hvordan dyr er beskyttet i norsk lov og rett. Og ikke minst – hvilke systemer som finnes for å omforme lovens bokstav til praksis.
- Espen Gamlund er professor i filosofi på Universitetet i Bergen, med doktorgrad fra UiO. Han spør: Er det etisk rettferdiggjort at vi utnytter dyr i matproduksjonen, slik vi gjør det i dag – og da spesielt laksen?
Arrangør er Forskningsmagasinet Apollon, UiO
Delta
Arrangementet er gratis og åpent for alle. Meld deg på via lenken under.
Du kan også følge arrangementet via strømming. Strømmingen begynner ved arrangementsstart.
Velkommen!
Tilrettelegging ved besøk
Hvis du trenger heis eller annen form for tilrettelegging når du besøker oss, ring dette nummeret: 90 13 17 55.
Om Scene Domus Bibliotheca
Scene Domus Bibliotheca er Universitetet i Oslos dialog- og formidlingsarena, og du finner oss på Universitetsplassen – midt i Oslo sentrum. Her kan du delta på debatter, samtaler og høre spennende foredrag.
Nysgjerrig på hva som skjer hos oss? Følg Universitetsplassen - UiO på Facebook for spennende oppdateringer.