Det umuliges kunst? Om bruk av KI i kreativ praksis

Kunstfeltet møter nye utfordringer når verktøy for å lage kunst basert på kunstig intelligens blir tilgjengelige for flere. Hvordan påvirker dette den kreative prosessen, og hvilke dilemmaer kan oppstå?

Bildet kan inneholde: plante, himmel, bygning, vindu, lilla.

Foto: Colourbox

Vi har invitert en rekke kunstnere til å vise og fremføre nye verk som går i dialog med kunstig intelligens. I en panelsamtale hvor også forskere fra det brede kunstfeltet deltar, tar vi diskusjonen om KI i kreativ praksis! 

Dette arrangementet passer særlig godt for deg som jobber med kunst, kultur og er nysgjerrig eller skeptisk til hvordan kunstig intelligens vil prege feltet. 

Til å diskutere dette kommer:

  • Ole Henrik Antonsen, styreleder i TONO, komponistenes rettighetsholderorganisasjon
  • Flu Hartberg, tegneseriekunstner og illustratør, samt en av grunnleggerne av KIKI, kunstnerisk initiativ for regulering av kunstig intelligens
  • Trine Eilertsen, redaktør i Aftenposten
  • Benedicte Wallace, KI-forsker som nylig har gjort et prosjekt med fokus på KI og dans
  • Anders Hasmo, dramaturg ved Det Norske Teatret
  • Irina Eidsvold-Tøien, professor i jus på BI og skuespiller

Panelet ledes av Jon Marius Aareskjold-Drecker, førsteamanuensis i Musikkteknologi ved UiT - Norges Arktiske Universitet og førstelektor i Musikkproduksjon ved Universitetet i Oslo.

MishMash – Senter for KI og kreativitet

MishMash er ett av de seks nye nasjonale sentrene som skal forske på kunstig intelligens (KI). Opprettelsen av senteret er en del av regjeringens milliardsatsing på kunstig intelligens.

MishMash skal jobbe i skjæringspunktet mellom kunstig intelligens (KI) og kreativitet. Det primære målet er å skape, utforske og reflektere over KI for, gjennom og i kreative praksiser. Dette inkluderer undersøkelser av KIs innvirkning på kreative prosesser, utvikling av samskapende KI-systemer og refleksjoner over de etiske, kulturelle og samfunnsmessige konsekvensene KI har for kreative yrker.

Bli med på åpningen av MishMash – et nytt senter for KI og kreativitet, som ledes av UiO.

Er du i bransjen og vil være med på andre arrangementer fra MishMash-åpningen samme dag? Se flere arrangementer her, eller ta kontakt.

Delta fysisk eller digitalt

Arrangementet er gratis og åpent for alle. Meld deg på via lenken under dersom du ønsker å delta fysisk.

Gå til påmelding

Du kan også følge arrangementet via strømming. Strømmingen begynner ved arrangementsstart.

Velkommen!

Tilrettelegging ved besøk

Hvis du trenger heis eller annen form for tilrettelegging når du besøker oss, ring dette nummeret: 90 13 17 55.

Om Scene Domus Bibliotheca

Scene Domus Bibliotheca er Universitetet i Oslos dialog- og formidlingsarena, og du finner oss på Universitetsplassen – midt i Oslo sentrum. Her kan du delta på debatter, samtaler og høre spennende foredrag.

Nysgjerrig på hva som skjer hos oss? Følg Universitetsplassen - UiO på Facebook for spennende oppdateringer.

Se fullt program for Scene Domus Bibliotheca

Publisert 8. mars 2026 18:56 - Sist endret 5. juli 2026 00:20