Vil lage utdanningstilbud for flyktninger

UiO og 15 andre universiteter fra ulike deler av verden ønsker å bygge opp et utdanningstilbud til flyktninger og internt fordrevne i og nær konfliktområder.

Bildet kan inneholde: himmel, organisme, håndskrift, vegg, plante.

UiO fått med seg 15 andre universiteter fra tre kontinenter i initiativet Global University Academy – et globalt universitet for flyktninger og internt fordrevne. Foto: UiO/Marianne Knarud

I dag har bare 7 prosent av verdens flyktninger tilgang til høyere utdanning. Målet til UNHCR (FNs flyktningkontor) er at andelen skal øke til 15 prosent innen 2030.

Som et svar på dette, har UiO fått med seg 15 andre universiteter fra tre kontinenter i initiativet Global University Academy – et globalt universitet for flyktninger og internt fordrevne.

– Utdanning er en grunnleggende menneskerettighet, og vi må alle gjøre mer for å svare på utdanningsbehovet til 120 millioner flyktninger og internt fordrevne over hele verden. Med Global University Academy har vi slått oss sammen for å gi flere mennesker muligheten til å studere og realisere sine ambisjoner, sier initiativtaker og UiO-rektor Svein Stølen.

Universitetene som deltar

  • Arizona State University
  • Humboldt University of Berlin
  • KU Leuven
  • Makerere University
  • Norges miljø- og biovitenskapelige universitet NMBU
  • Paris Sciences & Lettres (PSL) University
  • SOAS, University of London
  • Southern New Hampshire University
  • Stellenbosch University
  • Universitetet i Bergen
  • University of Cape Town
  • UCLouvain
  • University of Geneva
  • University of Hamburg
  • Universitetet i Oslo
  • University of Oxford

En unik mulighet

Med på laget er også Flyktninghjelpen, UNHCR og SAIH (Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond).

– I alle krigssonene jeg besøker, er det unge flyktninger som fortvilet forteller meg at de har fått sine drømmer knust, de har måttet avbryte universitetsstudiene sine på grunn av vold og fordrivelse. «Kan du hjelpe», spør de. Det har vært hjerteskjærende å måtte skuffe dem. Nå, med Global University Academy, kan jeg si: «Ja, kanskje drømmene dine kan bli virkelighet likevel», sier Jan Egeland, generalsekretær i Flyktninghjelpen, i en pressemelding som gikk ut internasjonalt i dag.

Francis Randle ved UNHCR, ser også Global University Academy som en mulighet for flyktninger til å kunne endre livene sine.

–  Høyere utdanning er avgjørende for å sikre selvhjulpenhet og bærekraftige løsninger for flyktninger, sier han.

Line Hegna, daglig leder i SAIH, kommenterer:

– Som en organisasjon av og for studenter og akademikere, er SAIH stolt over å støtte Global University Academy. Gjennom arbeidet vårt møter vi modige studenter som lever i krig og konflikt, og som risikerer mye for å kunne studere. Dette initiativet representerer en solidaritetshandling fra det globale akademiske miljøet. Utdanning er det viktigste verktøyet vi har for å forandre verden.

Programmer på grunn- og bachelornivå

Ideen bak Global University Academy er basert på at partneruniversitetene bidrar med ulike emner eller moduler, som på en fleksibel måte kan settes sammen for å gi nødvendig kompetanse innen ulike felt. Partnerne skal utvikle en fleksibel utdanningsmodell, som skal kunne skaleres og dermed nå mange personer i mange land.

– Dette kan være i form av enkeltkurs som gir en spesifikk kompetanse, eller lengre løp som kan lede til en grad. For å få dette til er det nødvendig å tenke nytt rundt både hvordan man setter sammen moduler og lager ulike veier inn til og ut av et utdanningsløp, forklarer Stølen.

I løpet av de neste 18 månedene skal partnerne utvikle en ny type utdanningsmodell - et rammeverk for programmer på bachelornivå. I tillegg vil det utvikles forkurs, som kan bidra til at flere kan kvalifisere seg til høyere utdanning. Arbeidet vil dreie seg om gjensidig anerkjennelse av kurs, sikre at kurs er relevante og av høy standard, samarbeid med lokale partnere, sikre langsiktig økonomisk støtte og evaluere effekten av initiativet. Universitetene kan bidra med alt fra noen få kurs til mer omfattende tilbud.

– Det er nødvendig å tenke nytt rundt både hvordan man setter sammen moduler og lager ulike veier inn til og ut av studietilbudene. Tilbudet skal i de fleste tilfeller også være åpent for lokalbefolkningen, som ofte heller ikke har tilgang til høyere utdanning. Dette er viktig for å unngå konflikt og ekskludering av ulike grupper, forklarer Stølen.

Det er signert en samarbeidsavtale med Flyktninghjelpen for å utvikle en pilot for arbeidet. Planen er at denne skal iverksettes i 2026.

– Det er viktig å ta utgangspunkt i lokale forhold og lokale kompetansebehov. Det er derfor avgjørende å ha sterke partnere, både i og utenfor universitetssektoren, når vi nå jobber videre med den generelle utdanningsmodellen og den konkrete piloten, sier Stølen.

 

Publisert 12. sep. 2024 10:01 - Sist endret 16. sep. 2024 15:56