English version of this page

Studiestart: 8000 nye studenter på plass

– Universitetet i Oslo har vært med på å bygge landet vårt i over 200 år. Og nå er det deres tur til å ta del i den historien, sa rektor Ragnhild Hennum da hun ønsket nye studenter velkommen på Universitetsplassen i dag.

Bildet kan inneholde: offentlig plass, landemerke, klassisk arkitektur, offisiell residens, søyle.

Nye studenter og faddere samler seg på Universitetsplassen. Foto: Jarli & Jordan / UiO

Rektor Ragnhild Hennum taler til nye studenter på Universitetsplassen.
Rektor Ragnhild Hennum holder sin første velkomsttale som rektor på UiO. Foto: Jarli & Jordan / UiO

Om lag 8000 nye studenter starter sine studier ved Universitetet i Oslo denne uken. Mange av dem var samlet på Universitetsplassen i dag, der de ble ønsket velkommen til Universitetet i Oslo av rektor Ragnhild Hennum. Hun lovet studentene solid, faglig kunnskap, et raust og inkluderende fellesskap og et åpent og demokratisk universitet.

– Akademisk frihet er en av universitetets grunnpilarer. Det er en frihet som krever en kultur hvor uenighet ikke bare tåles, men verdsettes. Så ikke vær redd for å stille spørsmål og utfordre etablerte sannheter. Det er slik vi utvikler ny kunnskap sammen, sa hun.

Senk skuldrene og lag lyd

Helse- og omsorgeminister Jan Christian Vestre og rektor Ragnhild Hennum kommer gående mot kamera ute på Universitetsplassen.
Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre var med på å ønske studentene velkommen til UiO. Foto: Jarli & Jordan / UiO

Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre var også en del av programmet, med tre gode råd til nye studenter: senk skuldrene, lag lyd og ta vare på hverandre. 

– Du trenger ikke å ha en A4 studietid for å ha en fin studietid. Du kan gjøre ting litt annerledes og fremdeles ha det bra, sa Vestre.

Mye skjer ved studiestart

Ryggen til to faddere med røde fadder-t-skjorter i mengden av studenter på Universitetsplassen.
1300 nye faddere er klare til å ta imot studentene. Foto: Jarli & Jordan / UiO

1300 faddere står klare for å ta imot de nye studentene. Denne uken kan de nye studentene blant annet se frem til humor, show, quiz, live studentradio og fadderaktiviteter. Her er alt som foregår i teltet på Fredrikkeplassen den første uken. 

I tillegg har enhetene et rikholdig og variert program, og det skjer mye utover i august.

Velkommen til Universitetet i Oslo!
 

Publisert 11. aug. 2025 18:17 - Sist endret 25. aug. 2026 21:09