Beskjeder
For standardløpet: Siste versjon av sensurveiledningen ligger her. Det er små endringer, spesielt er 1.10 endret. Vi fikk innspill på at 2.1 kunne være vanskelig å forstå, men det var så mange som fikk full pott på denne, at der kunne vi ikke gjøre justeringer. Oppgave 2.3 var vanskelig, men selv om vi legger inn en faktor for å øke poengsummen der, så gir det ingen utslag på karakteren. Det var også så mange som fikk A at vi ikke kunne øke totalpoengsummen generelt for alle. Alle som var nær poenggrenser har vi sjekket ekstra nøye for å være sikker på at dere komme på rett side av grensene. I den endelige sensuren var alle minst 3 poeng under karaktergrensen for neste karakter. Dvs. at det for alle skulle svært mye til for å få en høyere karakter noe som gjør at vi føler oss sikker på rettingen er rettferdig. Det betyr selvfølgelig ikke at vi kke kan gjøre feil i...
Jeg har fått noen gode tilbakemeldinger på sensurveildningen som gjør at vi nok endrer litt på den og går gjennom noen oppgaver på nytt. Hvis det er flere som har innspill til punkter der som dere mener er urimelige eller måter som eksamensoppgavene kunne misforståes på som vi bør ta hensyn til, så kontakt meg snarest mulig slik at vi rekker å se på det før jeg gjør en ny gjennomgang (kan ikke love at jeg er enig med dere, men tar altså veldig gjerne imot innspill)
Foreløpig sensurveiledning ligger ute. Slik kan du selv sjekke poengsummen og karakteren din. Tar forbehold om at denne enda kan endres da vi ikke er ferdig med rettingen. Tar noen dager til før karakteren er klar. Spesielt er det mulig det blir en faktor for å øke poengsummen på oppgave 2.3 som tydeligvis var vanskelig, selv om 2.5 ser ut til å ha vært enda vanskeligere enda dette er noe vi har snakket mye om. Det ser ut som at det kan være flere som allerede er rundt A-en kun for eksamen alene (og innleveringene gjør normalt at man kommer lenger opp), det blir derfor ingen stor poengkorreksjon hvis det blir en.
Flere har spurt etter disse. Merk at disse er veldig detaljerte, det blir ikke alltid krevd et så grundig svar for full pott. Merk at tidromstegning med verdenslinjer mangler på 1.3 her, teksten beskriver omtrent hvordan den skal være (men dere må ha med tidromsdiagram med verdenslinjer for å få poeng her)
Dagens eksamensoppgaver og tilhørende fasit ligger ute under de gamle avsluttende eksamenene. Håper det gikk bra idag!
Husk å få tydelig frem hva dere mener i forklaringene deres, spesielt på kortsvarsoppgavene. Vi leser mange forsjellige besvarelser fra noen der studenten ikke har kontroll på grunnleggende fysikk til de som har full kontroll på alt. Men vi vet aldri hvilken type besvarelse vi har foran oss, det er dere som må vise oss at dere forstår, vis at dere kan fysikk, ikke bare sleng opp et svar som dere i prinsippet bare kunne pugget. Ikke bruk mye plass eller tid, men sleng inn så mye fysikk og forståelse som dere får til i de typisk 1-3 setningene som dere har på kortsvarsoppgavene! (forklaring er selvfølgelig like viktig i de andre oppgavene også)
LYKKE TIL!!!!
Som oppgitt på det viktige dokumentet om eksamensformer kan dere få poeng for forbedringer som har blitt gjort i innleveringene basert på tilbakemeldingene som dere fikk (gjelder altså bare dere som leverte innen fristene for å få tilbakemelding). Det er nå åpnet en Devilry-mappe hvor dere kan rapportere det som dere mener å ha forbedret, angi hvilken rapport(er) dere fikk tilbakeneldingen(e) på, hva de(n) gjaldt og i hvilke rapporter dette har blitt forbedret. Holder å skrive det inn som en kommentar på Devilry. Frist er midnatt mellom fredag og lørdag.
I formelarket på eksamen har det sneket seg inn noen formler som ikke er pensum i år. Disse kan dere bare se bort ifra. Det gjelder følgende formler:
* Under 'Stjerneutvikling/hovedserien' er formelen
<K>=-1/2<U>
OG formelen for M_J
IKKE pensum. Under 'Stjerners egenskaper/siste stadier' er formelen
<E_K>=3/5E_F
IKKE pensum. Alle andre formler i formelsamlingen bør dere ha kontroll på og kunne bruke.
For standardløp: Jeg nærmer meg slutten av rettebunken. Målet er at alle skal ha fått poengsummer på alle innleveringene i løpet av helgen. Hvis dere ikke forstår poengsummen og mener den er gal når dere sammenlikner med vurderingskriteriene (sjekklista), ta kontakt. Vi er 2 personer som retter alle innleveringene, så de fleste ting vi kan overse eller gjøre feil blir som regel oppdaget når vi sammenlikner poengsummer, men vi kan likevel ikke utelukke 100% at vi ikke gjør noe feil. Er du i tvil, ikke nøl med å ta kontakt, så kan vi dobbeltsjekke og klare opp i usikkerheter.
Oppgave 2.5 på årets eksamen er er ny oppgave i relativitetsteori. Den ligger likevel veldig nær opp mot tidligere ukeoppgaver. Har du kontroll på de, vil det være rett frem å løse denne.
Da er eksamensoppgavene klare. Her finner dere eksamen uten oppgavene, så kan dere se formatet med formelsamling etc.
Se forrige beskjed: ny tid for gruppetimen idag, 14:15 - 16 i rom 304. Den aller siste standardløp-gruppetimen blir på onsdag 12:15 - 14, i auditoriet 209
I dag er auditoriet opptatt til den vanlige tiden, gruppa for standardløpet blir derfor 14:15 - 16:00 i rom 304 (peisestua) på astrofysisk institutt.
Kortsvarsoppgaver i 3D og 3E som ikke faller under 'lesestoff'-pensum og dermed enda er relevant for eksamen i år:
3D: 1A, 1B, 1D, 1E, 1F, 1G, 1I, 1L, 1M, 1N, 1O, 1P
3E: 1D, 1E, 1F, 1I, 1J
Ukeoppgaver i 3D og 3E som ikke faller under 'lesestoff'-pensum og dermed enda er relevant for eksamen i år:
3D: 3D.1, 3D.2, 3D.3, 3D.4
3E: Oppgave 3E.2 faller helt bort, og siste deloppgave på 3E.3 faller også bort. Resten er enda innenfor det som ikke er lesestoff og kan komme på eksamen. Oppgave 3E.4 handler om supernovaer som er lesestoff, men selve regningen og oppgavene er egentlig fra del 1D og 3A og er derfor pensum
Vi sees kl.12:15 idag til utvidet tvillingparadoks-gruppetime (merk at det er meningen at dere skal jobbe selv men vi stopper iblant opp og diskuterer resultatene på tavla). Det er en stor fordel hvis dere har lest og regnet part1 og part2 av oppgaven før gruppetimen (tar kanskje 10-15 min) slik at vi kan begynne rett på de vanskelige delene og ha bedre tid på disse.
Torsdag neste uke (23.11) har vi en ekstra gruppetime der vi sammen regner gjennom oppgaven om tvillingparadokset (oppgave 2A.8 i standardløpet, oppgave 3 i del 8 for prosjekt). Merk at det ikke er jeg som skal gjøre oppgaven på tavlen, det er dere som skal regne og jeg som sammen med dere skal oppsummere det som dere kommer frem til. Du trenger derfor å ha lest deg opp på forelsningsnotat 2A (evt. se gjennom notater fra fysisk forelesning) eller allerede har gjort litt oppgaver i 2A eller prosjekt del 8 på forhånd. Har du ikke det, vil det være bortkastet tid å komme.
Det blir altså torsdag 23.11 kl.12:15 til 15:00 på rom 304 på astrofysisk institutt (peisestua)
Eksamen kommer i år mer enn 1 uke tidligere enn normalt i emnet, og vi reduserer pensum litt i år på følgende måte: del 3B faller helt bort fra pensum. I del 3D og 3E er det store deler av stoffet som blir 'lesestoff'. Det betyr at dere *må* ha lest det for å kunne forstå eksamensoppgaver/prosjektoppgaver men det inneholder ikke stoff som dere trenger å kunne anvende (men for å forstå stoffet som dere skal kunne anvende, trenger dere å ha lest 'lesestoffet'). På forelesningene prøver vi å bli ferdig med det som dere skal kunne anvende denne uka, og så snakker vi om 'lesestoffet' neste uke. Følgende er definert som lesestoff:
For de som bruker de vanlige forelesningsnotatene:
Del 3B faller bort fra pensum
Del 3D, kapittel 2 blir lesestoff UNNTATT de 3 likningene i blå rammer som dere skal kunne forstå og kunne bruke på eksamen/prosjekt del 10.
Del 3D, kapittel 3 blir lesestoff
Del 3E, hele 3E er lesestoff UNNTATT (1) ...
Den store oppgaven om tvillingparadokset som finnes både i standardløpet (2B) og i prosjekgtløpet (del 8), pleier jeg å ha en felles gjennomgang av på en utvidet gruppetime. Vi kan ta en prat om når dette passer best på neste forelesning, men regner med at det blir en gang i uka etter neste uke.
...må dere lese dere opp om impaktparameter (veldig kort). Se instruksjoner under timeplanen for forelesningen 14.november
En påminnelse til dere som meldte dere frivillig til kakebaking imorgen :). Fint hvis dere også kunne skrive en lapp ved siden av som sier hva slags kake det er og ingredienser eller allergener slik at de som er allergiske mot noe kan se hvilke kaker de kan spise.
Vi sees ikveld til infomøte. Vi begynner kl.16:15 i rom 304 på astrofysisk institutt.
Litt skyet nå, men vi stoler på metereologene som sier at det skal bli lettere utover kvelden. Vi sees! Ta med så mye klær som du kan bære, spesielt sokker og store støvler!
Vi satser på obsevasjonskveld idag så lenge værmeldingen ikke endrer seg. Gir endelig beskjed her rundt kl.15-16, så følg med på beskjedene her!
Viktig informasjon:
Husk å ta med mye klœr, det blir garantert kaldere enn du tror å stå stille lenge sent på kvelden. Husk at det også fort blir kaldt på føttene og beina (de fleste fryser først på føttene!) i tillegg til overkropp, hode og hender. Ta med så mye ulltøy du har, flere lag, og gode (ull)sokker, luer og votter. Men ikke ta på alle klærne før vi kommer frem, for vi svetter nok litt på vei opp.
Husk også: lys fra mobiler ødelegger nattesynet, hvis du må bruke lys til noe under observasjonene, så bruk lommelykt med rødt lys. Skal du se på mobilen, så gå vekk fra observasjonsstedet slik at du ikke ødelegger nattesynet til alle andre.
For de som vil reise direkte, så kommer observasjonsstedet til å være nœr parkeringsplassen som ligger rett ved siden av ...
Se foregående beskjed: jeg må bestille maten innen kl.12:00 imorgen (torsdag), du må melde deg på innen det hvis du vil ha wraps som vi serverer etter møtet.
Tirsdag 24.oktober 16:15 til 17:15 på rom 304 på astrofysisk institutt (Svein Rosselands hus) skal vi ha et informasjonsmøte om studieretning astrofysikk på bachelor og masterretningen astrofysikk og forskjell mellom å velge bachelorretning fysikk/astrofysikk. Noen masterveiledere fra forskningsgruppene kommer og forteller om hva du kan ta masteroppgave om. Etter møtet blir det matservering i studentkjelleren og mulighet til å møte noen av våre veiledere og masterstudenter. Derfor trenger vi å vite hvor mange som skal ha mat.
Hvis du kommer og skal ha mat etter møtet, må du fylle ut dette skjemaet: