Velkommen til IN2090 - Databaser og datamodellering!
Velkommen til IN2090 - Databaser og datamodellering høsten 2024! Dette kurset handler om databaser, som er en type teknologi som lar oss jobbe effektivt og enkelt med store datamengder, og datamodellering, som lar oss lage god struktur på disse dataene.
For de av dere som ønsker å starte litt tidlig eller er nysgjerrig på hva kurset handler om, er det nå publisert disse tre introduksjonsvideoene (som også er første ukas pensum):
- Introduksjon og motivasjon: Databaser
- Introduksjon og motivasjon: Modellering
- Introduksjon og motivasjon: Eksempel
(Den første videoen mangler undertekster, men jeg jobber med å lage disse nå, og legger ut ny beskjed når dette er gjort)
Jeg gleder meg til å møte dere og til høstens semester! Undervisningen i dette kurset er todelt som følger:
- I starten av hver uke vil det bli publisert 2-4 korte videoer som dekker ukens pensum. Disse er det satt av tid på tirsdager i timeplanen til å se på, og lar deg som student fordøye hovedpoengene i ukas pensum i eget tempo. Fokuset i videoene er å gi deg en oversikt og grunnleggende forståelse for ukens pensum.
- Hver torsdag er det vanlig fysisk forelesning, men hvor jeg da forventer at dere har sett tirsdagens videoer. Torsdagene blir derfor brukt til å gjennomgå eksempler og løse oppgaver i plenum, samt gå litt dypere inn i de vanskeligste delene av ukens pensum og vanlige misforståelser. På disse forelesningene vil det være gode muligheter for å stille spørsmål. Fokuset på torsdagene vil altså være å tilegne seg dypere intuisjon og forståelse av ukens pensum.
Første forelesning er torsdag 22. august klokken 12:15 i Simula (mer info kommer når det nærmer seg).
Ha en flott sommer så lenge! :)
-- Leif Harald