Beskjeder
Karakterfordelingen ble:
A: 11, B: 13, C:4, D: 2, E: 2, F:10.
Strykprosenten ble omtrent som før. Det var mange gode besvarelser med godt språk som fikk frem poengene (som bruk av assosiativitet av komposisjon). Det var gledelig. Tre kandidater fikk 100/100 poeng.
Takk for et fint semester og God Jul!
Jeg har lagt ut løsningsforslag.
Seksjon 6.4 om summetegn utgår fra pensum siden det ikke ble tid til å behandle det på forelesning. Jeg har oppdatert planen deretter.
Pensum for eksamen er de seksjonene i læreboka som har blitt behandlet på forelesning (jf. planen).
Er nå lagt ut.
Jeg har lagt ut et dokument med linker til gamle eksamensoppgaver under Ressurser.
I Oblig II, oppgave 1-iii, ble notasjonen t_n brukt for to forskjellige ting. Jeg har nå modifisert notasjonen for å unngå den uklarheten.
Jeg har oppdatert teksten til Oblig 2 med riktig innleveringsdato og noen rettede trykkfeil. Canvas rommet er nå også åpnet.
Jeg har også oppdatert semesterplanen. Vi lå etter én forelesning og jeg måtte avlyse én til. Vi blir derfor nødt til å skippe det siste temaet i den opprinnelige planen, som var tallteori.
Jeg må dessverre avlyse forelesningen imorgen 18.10 pga sykdom.
Korrekt frist skal være om to uker, altså 31.10 kl 14:30.
Jeg har oppdatert planen med ukesoppgaver. Jeg har også lastet opp løsningsforslag for oblig I.
Hvis man vil ha en alternativ innfallsvinkel på mange av de tingene som inngår i kurset kan man se på boken "Book of Proof".
Tankegangen der er ganske annerledes, med mindre fokus på stringent oppbygning fra aksiomer. Fordelen er at ting kan virke enklere og mere vante. Ulempen er at man ikke vet helt nøyaktig hva som forutsetter hva i teorien, og hva man "har lov til å bruke" i en gitt oppgave. Merkelig nok fungerer det likevel ganske bra i praksis! Temaene er omtrent de samme og den boken har også løsningsforslag.
Hvis det er vanskelig å komme igang med den første oppgaven, kan man se først på oppgave 2.28 i boka. Den likner og har løsningsforslag.
Dessverre ble det ikke gitt oppgaver til seksjon 2.5 i ukesplanen. Jeg har nå rettet opp det.
Jeg skal gjøre meg ferdig med noen bemerkninger om naturlige tall neste forelesning. Det jeg vil vise er at ting vi vet om de naturlige tallene kan reduseres til Peanos aksiomer, altså induksjon.
Deretter kan man introdusere hele tall (altså med tall med fortegn). Det gjøres i seksjon 3.3. Detaljene i dette er ikke så interessante, så jeg skal ikke bruke så mye tid på dem. Etter det tillater vi oss å regne med hele tall ved hjelp av alt vi vet om addisjon og multiplikasjon.
Førstkommende onsdag kl 14:15 skal jeg snakke i FFV om dette kurset!
https://www.uio.no/english/research/news-and-events/events/guest-lectures-seminars/science-studies/events/2024/snorre-christiansen.html
Studentrepresentanter er:
Nikolas Miroslav Golis, nikolamg@uio.no
Bendik Thune, Bendik.Thune@gmail.com
Tilbakemeldinger til foreleser og gruppelærer kan formidles gjennom studentrepresentanter, spesielt hvis man ønsker å være anonym.
Studentrepresentanter er også ansvarlige, på vegne av alle studentene, for evaluering av kurset i løpet av semesteret.
Jeg har oppdatert planen med noen oppgaver relatert til denne uken og planlagte frister for obligatoriske oppgaver.
Eksamen kommer tidlig i år (det er ikke opp til meg).
Vi må utnevne to studentrepresentanter. Fint om noen melder seg frivillig. Vi ordner det i pausen neste onsdag.
Som oftest kan det å danne seg bilder av matematiske utsagn hjelpe på forståelsen. Noen ganger gir det også idéer til bevis, slik som denne illustrasjonen av Pytagoras' teorem. Man kan si at den viser en strategi for beviset. Når man har en strategi kan beviset fullføres ved hjelp av taktiske grep (i henhold til gitte bevisteknikker og ved hjelp av allerede etablerte teoremer og definisjoner).
Jeg får veldig mange gode spørsmål under forelesning og på mail. Det er supert. Det er noe av poenget med undervisningsformen at man skal kunne diskutere spørsmål angående pensum med foreleser, gruppelærer og medstudenter.
For at flest mulig skal dra nytte av dem har jeg noen forslag:
- still gjerne spørsmål under forelesning (ikke bare under pausen eller mot slutten), så tar jeg det på sparket. Det hender jeg er upresis eller sier noe feil, så det er fint å få luket ut sånt med en gang.
- send gjerne andre spørsmål på mail til gruppelærer så tar han det i plenum på gruppetimen. Slik blir gruppetimene mer interessante.
- finn gjerne medstudenter å diskutere med på mer eller mindre fast basis.
Jeg har laget en mappe for bilder av forelesningene under Ressurser.
(Jeg hadde opprinnelig tenkt å ha dem under Canvas men fikk ikke den løsningen til å fungere)
Når jeg holder forelesning skriver jeg det meste på tavla. Jeg tar bilder av dette og legger dem ut på kurssidene i etterkant. Jeg anbefaler likevel å ta notater (det skjerper oppmerksomheten og hjelper hukommelsen). Det blir ikke gjort opptak av forelesningene.
Velkommen til kurs. Jeg har lagt ut en foreløpig plan for semesteret under Ressurser. Les gjerne introduksjonen og prologen i læreboken asap.