Caring Brothers

Vi er en prosjektgruppe bestående av fem førsteårsstudenter på bachelorprogrammet Informatikk: Design, bruk og interaksjon ved Universitetet i Oslo. Gjennom dette prosjektet har vi kombinert vår interesse for brukerorientert design, teknologi og samfunnsnyttige løsninger og har utviklet et konsept som tar utgangspunkt i faktiske behov hos eldre brukere.

Gruppens medlemmer er: Viktoria Marie Berger, Amelia Underland, Live Tonning Aanderaa, Charlotte Høgvold og Lasse Eriksmoen Stensland.

 

Kort beskrivelse av prosjektet

Gjennom en brukersentrert og iterativ prosess har vi utviklet en teknisk løsning for eldre som ønsker økt trygghet på glatt vinterføre. Vår løsning er en vintersko med automatiske brodder, som aktiveres med ett enkelt trykk på en stor knapp – uten behov for finmotorikk eller bøying.

 

Temaet i IN1060 våren 2025 har vært velferdsteknologi, og vårt prosjekt er forankret i prinsippene om design med, for og av brukere. Vi samarbeidet tett med eldre brukere og ansatte ved et eldresenter, og kombinerte innsikten med fysisk prototyping og teknisk utvikling med Arduino.

Kaldt og glatt vær under våre første datainnsamlingsøkter forsterket fokuset på trygg ferdsel som en sentral utfordring. Vi har arbeidet etter Double Diamond-modellen, med bred innsikt i første fase (discover), behovsanalyse og avgrensning (define), kreativ idéutvikling og prototyping (develop), og til slutt spisset løsningen (deliver).

Målgruppe

Vår målgruppe er hjemmeboende eldre i alderen 75+, som opplever lett nedsatt motorikk eller utrygghet i hverdagen – særlig knyttet til balanse, kulde og frykt for fall.

For å sikre brukernær utvikling, har vi samarbeidet med brukere rekruttert via eldresenter og egne nettverk, og snakket med en velferdsteknologikoordinator.

Vår visjon har vært å utvikle en skjermfri, kroppsnær og intuitiv løsning som fremmer trygghet og selvstendighet, uten å signalisere hjelpeløshet. Gjennom hele prosessen har vi lagt vekt på estetikk, enkelhet og taktil tilbakemelding.

 

Datainnsamling og innsikt

 

Vi brukte kvalitative metoder tilpasset målgruppen:

  • Befaring og observasjon ved eldresenter (walk-along)

  • Semi-strukturerte intervjuer med brukere og en velferdsteknologikoordinator

  • Scenario-workshops med brukerne, hvor vi testet og diskuterte skisser og storyboard

Flere brukere beskrev vinterhalvåret som utfordrende, og mange unngikk utendørsaktiviteter av frykt for å falle. Dette pekte tydelig på behovet for diskrete og intuitive løsninger som kunne øke tryggheten, uten å signalisere hjelpeløshet.

Bildet kan inneholde: post-it-lapp, papirprodukt, gul, papir, kontorrekvisita.

Prototyper og konseptutforsking

 

Gjennom prosjektet utviklet vi fire ulike prototyper for å utforske mulige løsninger på utfordringene eldre møter i hverdagen:

Fallalarm-belte

Et kroppsnært belte med sensorer for å registrere fall, men som ble forkastet grunnet lavt behov og assosiasjoner til sykdom.

Korkåpner

Et motorisert hjelpemiddel for å åpne skrukorker med én knapp. Brukervennlig og godt mottatt, men for teknisk krevende innenfor prosjektets rammer.

Fjernstyrt kaffetrakter

Konsept for å brygge kaffe fra senga om morgenen. Komfortorientert, men ikke direkte knyttet til trygg ferdsel.

Caring Brodder (hovedløsning)

En vintersko med integrerte, motoriserte brodder som felles ut via en stor knapp. Designet for bruk uten bøying eller finmotorikk – med taktil og visuell tilbakemelding.

 

Løsningen

 

Basert på innsikt og tester valgte vi å videreutvikle automatisk utfellbare brodder, integrert i en vanlig sko. Prototypen er bygget med Arduino Uno, bruker 2 servomotorer koblet til 3D-printede broddemekanismer, aktiveres via en stor, synlig trykknapp med taktil klikkrespons, drives av en 5V powerbank, og er utformet for å være lavterskel, skjermfri og verdighetsbevarende

 

Presentasjoner

Intropresentasjon

Prototyper

Eksamenspresentasjon

 

 

 

 

 

 

 

 

Video og kode

Video

Kode