Forskningskomiteen 5/2026

Godkjenning av innkalling og referat fra forrige møte

innkalling og referat godkjennes. 

 

Sak 15/26 Perspektivanalysen

Presentasjon: UiOs perspektivanalyse (adgangsbegrenset)

Perspektivanalysen utarbeides årlig for styret. Formålet er å gi Universitetsstyret, UiOs ledelse og den samlede organisasjonen innsikt i sentrale utviklingstrekk for UiO. Disse utviklingstrekkene gir noen pekere på både muligheter og utfordringer i årene fremover.

Med vekt på forskning går presentasjonen igjennom følgende fire områder; 1) Økonomisk utviklingsbilde, 2) Utdanning, 3) Ekstern finansiering og 4) Eiendomsøkonomien.

 

Sak 16/26 Mandat, arbeidsgruppe for kvalitetssikring av ph.d.-veiledning

Forskningskomiteen ga innspill på forslag til mandat på ph.d.-seminaret i april. Oppdatert forslag diskuteres i møtet.

Vedlegg:

• Utkast til mandat arbeidsgruppe

• Utkast til mandat arbeidsgruppe, med track changes

 

Sak 17/26 Forskningsrådet: nytt søknadssystem og -skjema samt forberedelse til dialogmøte

Presentasjon: sak 17 og 18 (adgangsbegrenset)

Forskningsrådet har innført nytt søknadssystem og nytt søknadsskjema, og de første utlysningene ligger nå ute.

Etter de første erfaringene fra fakultetene er det kommet en del ønsker om forbedringer. UiO vil derfor, antakelig sammen med de andre BOTT-universitetene, formidle disse til Forskningsrådet.

UiO er den 22. juni invitert til årlig møte mellom UH-rektorene og Forskningsrådets ledelse, og det er ønskelig med innspill til saker som bør løftes i den sammenheng.

Vedlegg:

• Fremleggsnotat: Forskningsrådets nye søknadssystem og -skjema: Oppsummering av fakultetenes erfaringer og innspill

 

Sak 18/26 Oppdatering om fremvoksende teknologier

Presentasjon: se saken over

Prorektor Bjørn Jamtveit oppdaterer status siden sist.

 

Sak 19/26 Publisering

Presentasjoner: (adgangsbegrenset)

Mathilde Skoie: Vitenskapelig publisering

Margaret Fotland: Publisering ved UiO

Randi Halveg Iversby: Vitenskapelig publisering

Forskningskomiteen inviteres til en diskusjon om utfordringene med vitenskapelig publisering. Formålet er å bidra til en oppdatert og omforent forståelse av dagens status og utfordringer. Både kostnadsnivå, avtalemodeller og kvalitetsutfordringer er en del av dette bildet.

Det vil også bli gitt en orientering om publisering ved UiO i 2025 basert på NVI-rapporteringen.

Vedlegg:

• Fremleggsnotat: Vitenskapelig publisering

• Publisering ved UiO i 2025

 

Kommende møter:

• 8. juni 2026 (utvidet)

• 31. august 2026

• 5. oktober 2026

• 2. november 2026

• 14. desember 2026 (utvidet)

Publisert 21. jan. 2026 12:35 - Sist endret 26. mai 2026 13:13