Jobben stiller krav til selvstendighet
Kristoffer forteller at når det skal rekrutteres i Tolletaten er han en av tre personer i HR-avdelingen som jobber med dette, og hans rolle er å være lederens støttespiller og rådgiver i prosessen.
- Jeg bruker mye tid på å finpusse utlysningstekster, gi tilbakemelding og råd, kvalitetssikring og opplæring på rekrutteringsområdet. Det høres kanskje ut som en liten rolle, men den er stor og omfangsrik og det er mange problemstillinger som dukker opp.
Det er en rekke andre oppgaver som faller inn under HRs ansvar, hvor Kristoffer bidrar aktivt. I tillegg får han muligheten til å delta på mange interessante webinarer og er med i et statlig HR-nettverk.
- Jeg bruker generelt mye tid på å tenke på hvordan vi kan gjøre ting bedre. At jobben stiller krav til selvstendighet er det ingen tvil om, men det fine er at jeg også har et svært tett forhold til mine nærmeste kollegaer. Samarbeid, både med nære og fjerne kollegaer er en del av hverdagen min. For en HR-rådgiver er det en fin måte å få økt innsikt i en større del av organisasjonen.
Selv om det ikke var en del av stillingsbeskrivelsen tok Kristoffer på seg lederansvaret for å gjennomføre et større divisjonsseminar ganske raskt etter at han hadde begynt i jobben.
- Det prosjektlederansvaret har jeg tatt mye lærdom av! Veldig gøy at jeg får muligheten til å bidra på prosjekt som ikke nødvendigvis er en formell del av stillingsbeskrivelsen min. Kort oppsummert: HR jobber med mye, og det er mange områder å bidra på.
Både spennende og utfordrende
Kristoffer har en sentral rolle i virksomheten og mange er avhengig av at han gjør det han skal på en god måte.
- På den måten føler jeg et ansvar for, men også muligheten til å bidra med kompetansen min. Jeg snakker med mange fra forskjellige fagfelt, så jeg får også stadig utfordret meg. Det å kunne veilede og gi råd, komme med kritiske og konstruktive tilbakemeldinger, og i tillegg få samarbeide med mange ulike mennesker i etaten er givende.
Kristoffer har også rollen som oppdragsgiver og samarbeider mye med eksterne leverandører, noe som krever en annen type samhandling enn når han har rollen som lederenes støttespiller. Han opplever både tillit og fleksibilitet i jobben sin.
- Jeg har et ansvar, uten at noen hele tiden må fortelle meg hva og hvordan jeg skal gjøre dette. Variasjonen i rollen min er noe jeg vil trekke frem som både spennende og utfordrende. Å kunne ha litt ulike roller trives jeg godt med.
Utdanningen fra UiO hjelper meg til bedre å forstå HRs rolle
- Utdanningen er HR-relevant og hjelper meg til bedre å forstå HRs rolle, og dermed min egen rolle i organisasjonen. I tillegg er det akademiske nivået jeg har tilegnet meg gjennom utdannelsen både relevant og nyttig med tanke på at jeg bearbeider og jobber med å kvalitetssikre en del tekster.
Kristoffer forteller videre at arbeidet med masteroppgaven var det han lærte aller mest av, både når det gjelder hvilken disiplin og struktur som ligger bak et slikt arbeid, men også hva som kreves for å levere et godt resultat.
- Masteroppgaven er i stor grad hva man gjør det til selv, men jeg ønsket å sitte igjen med følelsen av at jeg hadde gjort alt jeg kunne for å levere på ønsket nivå. Det klarte jeg, takket være innsatsen jeg la ned. Dette er en nyttig erfaring å ta med seg inn i arbeidslivet, fordi den er erfaringsbasert.
Siden selvstendighet er en viktig egenskap i mange jobber er masteroppgaven er god mulighet til å dokumentere at man innehar denne egenskapen.
- Mitt tips er derfor å bruke tiden man jobber på masteroppgaven spesielt godt! Vis at du er verdig og selvstendig nok til det ansvaret, sier Kristoffer.
I tillegg har pedagogikkutdannelsen lært Kristoffer å tenke kritisk og ikke godta noe uten videre. Han har blitt mer nysgjerrig og søker etter forklaringer på hvorfor ting er som de er.
Delta på faglige arangementer
Det er mye man kan gjøre for å bli attraktive på arbeidsmarkedet og ett av Kristoffer sine tips er delta på frokostmøter og andre faglige arrangementer. På den måten får man øvd seg på å presentere seg selv for andre deltakere samtidig som man utvider nettverket sitt.
- Et annet tips er masteroppgaven. Bruk denne godt! Det er muligheten til å kunne skille seg ut og å få en spisskompetanse en kan bygge videre på.
Varige vennskap
Kristoffer har mange gode minner fra studietiden. Lange, gode kaffepauser med studiekamerater og interessante forelesninger på et høyt faglig nivå er noe som huskes godt.
- Vi var flere som fant på sosiale ting sammen, som har gitt noen varige vennskap og bekjentskaper. For øvrig tenker jeg det er et godt tegn når man kan gi sin gamle foreleser en klem når man kommer tilbake på et seminar et år etter at man var ferdig, avslutter Kristoffer.