Pride / LHBTQ: relevante UiO-forskere

Vi har mange forskere og undervisere som jobber med LHBTQ-tematikk, kjønn og seksualitet. 

Fag Ekspertfelt Navn Tittel Kontakt

Engelskspråklig litteratur

American LGBT+ history and literature Queer theory Rebecca Lynne Scherr
(Intervju på engelsk)
Professor

r.l.scherr@ilos.uio.no

Amerikansk litteratur Skeiv litteratur og film (særlig engelskspråklig), kjønns- og seksualitetshistorie Nissen, Nils Axel Professor

n.a.nissen@ilos.uio.no
+47-22856889

Hiv/aids-historie og aktivisme

Hiv-aids-historie, transhistorie og historien om kjønnsbekreftende behandling, historien om legers møte med kjønnsminoriteter og seksuelle minoriteter, kjønn i historien.

Slagstad, Ketil Ph.d.-student ketil.slagstad@medisin.uio.no
Kriminologi

Trans og rettigheter, trans og kjønnsteori, trans og prostitusjon

Skilbrei, May-Len Professor

m.l.skilbrei@jus.uio.no
+47 22850110

Jus Menneskerettigheter, diskriminering, kjønn og rett, juridisk kjønn Anne Hellum Professor

anne.hellum@jus.uio.no
+47 924 25 636

 

Jus Likestilling, diskrimineringsvern, mangfold, menneskerettigheter Vibeke Blaker Strand Forskningsdekan

v.b.strand@jus.uio.no
+47 902 04 160

 

Jus Menneskerettigheter, LHBTI-rettigheter, Likestillings- og diskrimineringsrett Anniken Sørlie Postdoktor

anniken.sorlie@jus.uio.no

+47 22850064

Medievitenskap Kjønn og seksualitet, dataspill, populærkultur, representasjon Østby, Joakim Johansen Førstelektor

j.j.ostby@media.uio.no
+47 22850464
+4799501298

Musikkvitenskap Skeivhet, LGBTQ+ musikkvideoer, skeiv maskulinitet, popmusikk og skeivhet, Dandyisme, LGBTQ+ rettigheter Hawkins, Stan Professor

e.s.hawkins@imv.uio.no
+47 22 85 40 63
+47 984 14 159

Religionsvitenskap

LHBTQ, religionsfrihet og andre menneskerettigheter, sex og religion, LHBTQ og norsk likestillingspolitikk

Endsjø, Dag Øistein Professor

d.o.endsjo@hf.uio.no
+47 9904 3311

Sosialantropologi Somali-skandinaver om kjønns- og seksualitetsmangfold Betina Torbjørnsen Stipendiat betina.torbjornsen@medisin.uio.no, +47 99 88 44 10
Helse og samfunn Rettigheter, helse- og helsetilbud til transpersoner, rus, chemsex Isa Dussauge Postdoktor isabelle.dussauge@medisin.uio.no, +47 40 85 30 67 (send helst sms først)

Eksperter du savner her?

Tips oss dersom du vet om andre navn som burde stå på denne listen.

Flere ekspertlister

Lister over forskere i relasjon til andre temaer

Pressekontakt

Pressekontakter UiO

Publisert 2. sep. 2020 10:15 - Sist endret 24. mai 2022 14:14