Innkalt til møtet
Ordinære medlemmer i Utdanningskomiteen
- Bjørn Stensaker, viserektor og leder
- Hallgeir Elstad, studiedekan TF
- Maria Astrup Hjorth, studiedekan JF
- Magnus Løberg, studiedekan MED
- Gunn Enli, studiedekan HF
- Knut Martin Mørken, visedekan MN
- Hans Jacob Rønold, studiedekan OD
- Tora Skodvin, prodekan SV
- Melanie Kirmess, prodekan UV
- Nicoline Frølich, leder LINK
- Eystein Gullbekk, førstebibliotekar UB
- Elisabeth Hoksmo Olsen, SP
- Milad Rezvan, SP
- Solveig Martha Tynkkynen, SP
Ordinære medlemmer i RSA
Ordinære medlemmer
-
Bjørn Stensaker, viserektor og leder
- Maria Astrup Hjort, studiedekan, JF
- Julie Lødrup, 1. sekretær, LO
- Are Turmo, kompetansedirektør, NHO
- Sondre Matthias Klungland, Studentparlamentet
Ledelse og sekretariat
- Bjørn Stensaker, viserektor
- Kristin Fossum Stene, konstituert studiedirektør
- Kirsti Margrethe Mortensen, seniorrådgiver SADM
- Gisle Hellsten, seniorrådgiver SADM
Innledere og gjester
Anne Marthe N. Gibbons, seniorrådgiver SADM
Anne-Lise Lande, seksjonssjef SADM
Tonje Sandgrind Refvik, fagleder DNB
Harald Solberg, administrerende direktør Norsk Industri
I tillegg er Norsk Industri representert ved bransjesjef Norsk Industri Offshore Runar Rugtvedt, fagsjef Asbjørn Hia og direktør Energi- og miljøavdelingen Hans Petter Bøe Rebo.
Saksliste møte i Utdanningskomiteen kl. 1300-1355
1. Godkjenning av innkalling og referat
DISKUSJONSSAKER
2. Forslag om nytt kompetansetilbud til utdanningsledere
Presentasjon og innledning til diskusjon ved konstituert studiedirektør Kristin Fossum Stene.
Utdanningsfeltet har mange lover og regler som setter rammer for våre studieprogrammer og emner, likevel har den enkelte institusjon og det enkelte fagmiljø et betydelig handlingsrom. Forslag om et nytt kompetansetilbud rettet mot programledere og emneansvarlige legges fram for innspill og diskusjon.
Vedlegg
Notat av 19. november 2024 fra Avdeling for studieadministrasjon vedrørende Kompetansetilbud til utdanningsledere
3. SK-ITU
Presentasjon og innledning til diskusjon ved seksjonssjef Anne-Lise Lande, SADM.
På grunn av kutt i strategiske midler er budsjettet og fordelingen for 2025 forsinket.
Vedlegg
- Notat av 19. november 2024 fra Avdeling for studieadministrasjon til SK-ITU vedrørende Strategimidler IT i utdanning
- PP-presentasjon om Støtte og kompetanseheving - IT i utdanning
INFORMASJONSSAKER
4. UiOs utdanningspris 2025
5. Midler til videreutdanning av lærere
Vi ber fakultetene være oppmerksomme på alle de endringene i forvaltningen av midler knyttet til utvikling og finansiering av videreutdanningstilbud rettet mot barnehage og grunnopplæring som omtales i det vedlagte brevet fra Kunnskapsdepartemente.
Vedlegg
Brev av 7. november 2024 fra Kunnskapsdepartementet vedrørende Midler til å utvikle og tilby videreutdanning for lærere høsten 2025.
6. Påmelding til seminar for Utdanningskomiteen 11. og 12. mars 2025 - Støtvig Hotel på Larkollen
Fint om dere alle melder dere på via nettskjema.
7. Studiebarometeret
Fra 1. januar 2025 overtar Direktoratet for høyere utdanning og kompetanse (HK-dir) ansvaret for Studiebarometeret fra Nokut. HK-dir inviterer i den anledning institusjonene til innspill og debatt.
Fakultetene vil få en formell henvendelse og mulighet til å uttale seg om saken.
Vedlegg
Brev av 18. november 2024 fra HK-dir vedrørende Innspill om Studiebarometeret
8. Eventuelt
PAUSE
Saksliste til felles møte mellom Utdanningskomiteen og Rådet for samarbeid med arbeidslivet kl. 1400-1600
9. Introduksjon til møtet ved Bjørn Stensaker
10. DNB
Presentasjon og innledning til diskusjon om DNBs erfaringer med praksis for studenter ved Tonje Sandgrind Refvik, fagleder Employer Branding | People & Communication i DNB.
11. Norsk industri
Presentasjon og innledning til diskusjon ved administrerende direktør Harald Solberg i Norsk Industri .
I tillegg er Norsk Industri representert ved bransjesjef Norsk Industri Offshore Runar Rugtvedt, fagsjef Asbjørn Hia og direktør Energi- og miljøavdelingen Hans Petter Bøe Rebo.
Tematikken for Norsk Industri er næringslivets behov for STEM-kompetanse (Science, Technology, Engineering, Mathematics). For å løse globale utfordringer er samfunnet vårt vi avhengig av vitenskap, teknologi, ingeniørfag og matematikk. Kompetanse innen disse områdene er av stor betydning for å løse morgendagens utfordringer.