LING2109 – Språk og samfunn i Afrika sør for Sahara
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Emnet gir en oversikt over den sosiolingvistiske situasjonen i Afrika sør for Sahara med fokus på språkpolitikk, spesielt i forhold til språk i skolen. Temaene som skal drøftes er flerspråklighet, språkkontakt, språkholdninger, språklig variasjon og språkvalg. Språk i samfunnet i et bestemt afrikansk land, f.eks. Etiopia, vil stå i fokus for undervisningen og sammenlignes med andre land. Rollen som engelsk spiller i samfunnet vil også drøftes utifra et globaliseringsperspektiv.
Hva lærer du?
Studentene skal få grunnleggende kunnskaper om ulike aspekter ved den sosiolingvistiske situasjonen i Afrika sør for Sahara. Emnet skal også gi øvelse i skriftlige og muntlige presentasjoner av temaer innenfor feltet.
Opptak og adgangsregulering
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer, eller søke om å bli enkeltemnestudent.
Forkunnskaper
Anbefalte forkunnskaper
Det er en fordel om studenten har tatt EXFAC03-SPR – Examen facultatum, språkvitenskap.
Undervisning
Det gis totalt 36 undervisningstimer i semesteret. Det vil gis 2-4 undervisningstimer i uken. Noen undervisningspauser til selvstudium/oppgaveskriving.
Adgang til undervisning
Dersom du har gjennomført og fått godkjent obligatorisk undervisning, har du ikke krav på ny undervisning. Dersom du har fått undervisningsopptak til emnet, men ikke har gjennomført eller fått godkjent obligatorisk undervisning, har du rett til ny undervisning når det er ledig kapasitet.
Eksamen
To obligatoriske oppgaver på 3 sider. De må være godkjent for at studenten skal kunne levere avsluttende semesteroppgave.
Eksamensspråk
Du kan besvare eksamen på norsk, svensk, dansk eller engelsk. Søknad om engelsk oppgavetekst sender du til kontaktpunktet for emnet.
Karakterskala
Emnet bruker karakterskala fra A til F, der A er beste karakter og F er stryk. Les mer om karakterskalaen.
Begrunnelse og klage
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Trekk fra eksamen
Det er mulig å ta eksamen i emnet inntil tre ganger. Dersom du trekker deg fra eksamen etter fristen eller under eksamen, bruker du et eksamensforsøk.
Tilrettelagt eksamen
Søknadskjema, krav og frist for tilrettelagt eksamen.
Evaluering av emnet
Vi gjennomfører fortløpende evaluering av emnet, og med jevne mellomrom ber vi studentene delta i en mer omfattende evaluering.
Annet
Maksimum 50, minimum 5 studenter.