NORINT1310 – Norsk samtidslitteratur i et innlærerperspektiv

Timeplan, pensum og eksamensdato

Kort om emnet

Studentene skal analysere og diskutere verk og tekster som gjenspeiler ulike tendenser i samtidslitteraturen. Studentene skal også orientere seg i nyere litteraturhistorie, litterær debatt og undersøke hvordan litteraturen forholder seg til samfunnet vi lever i.

Emnet egner seg for studenter som ønsker å forbedre sine norskkunnskaper, for eksempel internasjonale studenter, norske studenter med flerspråklig bakgrunn eller annet førstespråk enn norsk, eller norske studenter som av andre grunner ønsker å videreutvikle sine kunnskaper og ferdigheter i norsk.

Undervisningen vil være spesielt tilrettelagt for studenter som har norsk som andrespråk. Studentene vil øve på å bruke norsk som litterært fagspråk gjennom diskusjoner i seminaret og gjennom en skriftlig kvalifiseringsoppgave.

Hva lærer du?

Studentene skal kunne gi en analyse av den litteraturen som har blitt presentert og diskutert i løpet av seminaret. De skal også kunne gjøre rede for sentrale strømninger i norsk samtidslitteratur.

Opptak til emnet

Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.

Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer, eller søke om å bli enkeltemnestudent.

Emnet skal tilbys hvis det er minst 5 studenter påmeldt.

Obligatoriske forkunnskaper

Ingen obligatoriske forkunnskaper utover generell studiekompetanse.
NORINT0130 – Norsk for internasjonale studenter, trinn 3 eller tilsvarende med karakter C eller bedre, både muntlig og skriftlig.

Overlappende emner

Undervisning

Emnet går over 14 uker, med 3 undervisningstimer per uke.

Obligatoriske aktiviteter:

Studenten skal skrive én obligatorisk oppgave på 4-6 sider om et selvvalgt litterært tema. Den obligatoriske oppgaven vurderes og kommenteres av faglærer og forutsettes godkjent for at studenten skal kunne gå opp til avsluttende eksamen.

Studenten skal holde et innlegg i seminargruppen om litterære verk eller tekster.

Godkjente obligatoriske aktiviteter er gyldige de to neste gangene emnet tilbys.

Adgang til undervisning

Dersom du har gjennomført og fått godkjent obligatorisk undervisning, har du ikke krav på ny undervisning. Dersom du har fått undervisningsopptak til emnet, men ikke har gjennomført eller fått godkjent obligatorisk undervisning, har du rett til ny undervisning når det er ledig kapasitet.

Eksamen

I slutten av semesteret vil det være en 4-timers skoleeksamen.

Hjelpemidler til eksamen

Ingen hjelpemidler er tillatt.

Eksamensspråk

Eksamensoppgaven blir gitt på norsk, og du skal besvare eksamenen på norsk.

Karakterskala

Emnet bruker karakterskala fra A til F, der A er beste karakter og F er stryk. Les mer om karakterskalaen.

Mer om eksamen ved UiO

Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.

Sist hentet fra FS (Felles studentsystem) 15. okt. 2026 10:25:05

Fakta om emnet

Nivå
Bachelor
Studiepoeng
10
Undervisning
Emnet tilbys ikke høsten 2026
Eksamen
Høst
Undervisningsspråk
Norsk