HIS2322M – Oslo-avtalen og dens konsekvenser

Timeplan, pensum og eksamensdato

Kort om emnet

I 1993 ble Oslo-avtalen undertegnet foran Det hvite hus foran en forbløffet verden. Var dette et mulig vendepunkt i Midtøsten-konflikten?

Forhandlingene i den såkalte Oslo-prosessen hadde foregått i all hemmelighet rundt omkring i Norge, ledet av norske diplomater og forskere. Norge ble plutselig løftet frem som et fredsmeklerland. Og hva hadde vært nordmennenes rolle?

Men Oslo-avtalen var aldri en fredsavtale. Og den ble raskt kritisert både av israelere og palestinere, men også av andre. Utviklingen de neste årene snudde raskt fra håp til nye konfrontasjoner.

Emnet gir innsikt i bakgrunnen for prosessen, selve innholdet i avtalen og dens mottakelse, samt de videre konsekvensene. Et siktemål med emnet er også å diskutere Norges rolle i prosessen.

Hva lærer du?

Etter å ha fullført emnet skal studentene kunne:

  • redegjøre for hovedtrekkene i forhandlingene som ledet frem til Oslo-avtalen
  • diskutere Norges rolle som tilrettelegger i en internasjonal konflikt
  • analysere innholdet i Oslo-avtalen og hvordan den ble mottatt av ulike aktører
  • reflektere kritisk over hvorfor avtalen ikke førte til varig fred
  • fremstille kompliserte sammenhenger skriftlig på en forståelig og presis måte
  • lese kritisk, bruke og tolke kilder og tenke selvstendig
  • ha kjennskap til hvordan man kan bruke språkmodeller (KI) kritisk som sparringspartner

Opptak til emnet

Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.

Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer, eller søke om å bli enkeltemnestudent.

Du må ha undervisningsopptak på emnet for å få tilgang til undervisningsressursene i Canvas.

Vi anbefaler at studentene har avlagt minst 30 studiepoeng på 1000-nivå i samfunnsvitenskapelig/humanistiske fag før de starter med emner på 2000-nivå. Historieemner på 2000-nivå er fordypningsemner som krever innarbeidede studievaner og grunnleggende kunnskaper i historie.

Overlappende emner

Undervisning

Undervisningen består av undervisningsressurser og digitale komponenter i Canvas.

Obligatorisk aktivitet består av innleveringer i Canvas. For å kvalifisere til eksamen må all obligatorisk aktivitet være bestått.

Eksamen

Emnet vurderes med en flervalgsprøve (multiple choice).

Eksamensspråk

Du kan besvare eksamen på norsk, svensk eller dansk.

Karakterskala

Emnet bruker karakterskala bestått/ikke bestått. Les mer om karakterskalaen.

Mer om eksamen ved UiO

Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.

Sist hentet fra FS (Felles studentsystem) 15. okt. 2026 08:07:59

Fakta om emnet

Nivå
Bachelor
Studiepoeng
2.5
Undervisning
Vår og høst
Eksamen
Vår og høst
Undervisningsspråk
Norsk