MEVIT4897 – Selvvalgt emne I i medievitenskap
Kort om emnet
Selvvalgt emne er en mulighet til å studere et tema som interesserer deg, men som det ikke tilbys et eget emne i.
Du kan ta utgangspunkt i et emne på masternivå som har vært gitt tidligere ved IMK, som for eksempel emnene på denne siden, emner gitt eksternt, eller du kan formulere temaet og pensum selv. Du kan også få inspirasjon til temaet etter å ha studert oversikten over IMKs vitenskapelige ansatte, og hva de forsker på og hva de skriver om.
Her finner du informasjon om aktuell forskning og prosjekter ved IMK, som kan brukes til inspirasjon for ditt selvvalgte emne.
Du har selv ansvar for å skaffe en egnet fagperson ansatt ved IMK for veiledning i forbindelse med skriving av semesteroppgaven.
Hvilket emne bør du velge?
- MEVIT4897 er for studenter som tar sitt første selvkomponerte emne (10 studiepoeng)
- MEVIT4898 er for studenter som tar sitt andre egenkomponerte emne (10 studiepoeng)
- MEVIT4892 er et emne på 20 studiepoeng
Studenter ved masterprogrammet Medier og kommunikasjon kan ta inntil to selvvalgte emner (dvs. inntil 20 studiepoeng). Studenter ved masterprogrammene Politisk kommunikasjon og Skjermkulturer kan ta inntil 10 studiepoeng (ett selvvalgt emne).
Hva lærer du?
Kunnskaper
Studenten
- har avansert kunnskap innenfor det valgte temaet
Ferdigheter
Studenten
- kan formulere en problemstilling
- kan søke, skaffe, lese og forstå vitenskapelig litteratur
- kan gjøre rede for og diskutere vitenskapelig litteratur innenfor et avgrenset område på en selvstendig og kritisk måte
Generell kompetanse
Studenten
- kan skrive i en akademisk sjanger, bl.a. med en tydelig avgrensning og problemstilling, vitenskapelig referanseverk, og tydelig skille mellom gjengivelse av andres arbeid og egne synspunkter og konklusjoner
- kan arbeide selvstendig med en vitenskapelig studie
Opptak til emnet
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Emnet er kun for studenter med opptak til et av masterprogrammene ved IMK.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer.
VIKTIG! For å kunne ta dette emnet, må du gjøre følgende:
- Du må finne en vitenskapelig ansatt ved IMK som kan være din veileder.
- Du skriver og legger frem for veilederen en kort søknad som beskriver hva emnet handler om. Din søknad må inneholde følgende:
- Tittel på emnet
- Problemstilling
- Pensumliste på 800 - 1000 sider som du ikke har blitt hørt i ved tidligere eksamener.
- Veileder må godkjenne emnebeskrivelsen ved å signere på skjema for selvvalgt emne, og returnere det til deg.
- Du leverer søknad og vedlegg til instituttet (ved studiekonsulent) til godkjenning
- innen 1. mars i vårsemesteret eller
- innen 1. oktober i høstsemesteret.
Undervisning
Studenten får inntil tre timer veiledning, forøvrig forutsettes det at studenten jobber selvstendig.
Studentene har selv ansvar for å skaffe en egnet fagperson ved IMK for veiledning i forbindelse med skriving av semesteroppgaven.
Muligheten for å finne en egnet fagperson ved IMK vil variere fra semester til semester avhengig av ledig veiledningskapasitet og temaet for det selvvalgte emnet.
Eksamen
Eksamensspråk
Du kan besvare eksamen på norsk, svensk, dansk eller engelsk.
Studenter på Screen Cultures må besvare eksamen på engelsk.
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
En semesteroppgave eller tilsvarende som er bestått, kan ikke leveres på nytt i bearbeidet form.
Dersom du trekker deg fra eksamen etter fristen bruker du et eksamensforsøk.
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.