LAT4100 – Latinsk språkhistorie
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Hva lærer du?
Når du har gjennomført dette emnet, kan du:
- gjøre rede for sentrale endringer fra indoeuropeisk til latin og fra latin til de romanske språkene.
- beskrive de viktigste trekkene i latinens ytre historie.
- lese tekster på arkaisk latin og på etterklassisk latin.
- gjenkjenne typiske trekk og stadier i utviklingen av det latinske språket.
- gjøre greie for bruken av ulike språkformer i forskjellige typer latinsk litteratur.
- lese, forstå og vurdere kritiske lesninger innenfor historisk språkvitenskap.
- utarbeide, undersøke og besvare forskningsspørsmål innenfor latinsk språkhistorie.
Opptak til emnet
Studenter med studierett på program må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
For å få opptak til dette emnet, må du være student på Klassiske språk (master). Studenter som er tatt opp til andre masterprogrammer, kan etter søknad få adgang til emnet hvis dette er klarert med eget program.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke om opptak til våre studieprogrammer.
Obligatoriske forkunnskaper
Overlappende emner
- 10 studiepoeng overlapp med LAT2100 – Latinsk språkhistorie (nedlagt).
Undervisning
14 dobbelttimer seminarundervisning.
OBS: Dersom det ikke er flere enn to studenter som følger undervisningen, kan undervisningen bli gjort om til veiledet lesning.
For at du skal kunne fremstille deg til eksamen, må du ha gjennomført og fått godkjent følgende obligatoriske undervisningsaktivitet:
- Innlevering av utkast til semesteroppgaven. Du leverer utkastet i Canvas.
Den obligatoriske aktiviteten er kun gyldig i det semesteret du får den godkjent. Det vil si at du må levere nytt utkast dersom du tar emnet på nytt.
Du må søke om utsettelse dersom du pga. sykdom eller andre gyldige grunner ikke får gjennomført obligatorisk aktivitet innen oppgitt frist. Mer informasjon og lenke til søknadsskjema finner du her.
Eksamen
Semesteroppgave på 10-15 sider à 2300 tegn (uten mellomrom; ikke medregnet tittelside og litteraturliste).
Du leverer din besvarelse i det digitale eksamenssystemet Inspera. Du må gjøre deg kjent med innlevering i Inspera i god tid før innleveringsfristen. Les mer om innlevering i Inspera.
All obligatorisk undervisningsaktivitet må være godkjent for at du skal kunne framstille deg til eksamen.
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.