MEVIT3810 – Bachelorspesialisering: Akademisk prosjektarbeid
Kort om emnet
Emnet består av et forskningsprosjekt, som kan variere fra år til år.
Våren 2027 skal emnet handle om hvordan kriser fortelles, rapporteres, formidles og kommuniseres i redigerte og uredigerte medier.
Tida vi står midt i, er preget av såkalte polykriser, dvs. flere kriser som skjer på en gang. Noen eksempler er klimaendringer, naturkrise, krig og konflikt, demokrati under press i mange land, teknologiske og økonomiske maktforskyvninger og økende sosial ulikhet. Pandemien som preget verden i 2020-2022 inngår også i dette bildet, og erfaringene med pandemi ga innsyn i hvordan befolkningen bruker medier i krisesituasjoner.
Et annet perspektiv er også hvordan medier kan være med å skape kriser, eller lage et inntrykk av kriser, som når det spres konspirasjonsteorier eller forsterket politisk innhold i sosiale medier for å rekruttere stemmer, følgere og styrke sin posisjon.
Digitalisering og sosiale medier spiller en sentral rolle i alle disse endringene.
Gjennom emnet vil studentene bli kjent med ulike analytiske, teoretiske og historiske tilnærminger for å forstå kriser og krise-kommunikasjon og krisens posisjon i mediefeltet. Studentene vil ha frihet til å velge tilnærming, empirisk materiale og metoder, men emnet må være knyttet til det overhengende temaet: kriser.
Noen eksempler på mulige temaer og spørsmål er:
- hvordan rapporterer nyhetsmedier om klimakrisen?
- hvordan bruker publikum sosiale medier og KI for å hente informasjon om krig og konflikt?
- hva slags betydning har lokalmediene i en krisesituasjon?
Dette er bare eksempler, og det er helt opp til hver gruppe å finne et egnet forskningsspørsmål.
Målet med prosjektet er å gi studentene mulighet til å jobbe med aktuelle problemstillinger og bli komfortable med å velge tilnærming, teori, data og metode.
Hva lærer du?
Kunnskap
Når du har gjennomført emnet kan du:
- finne aktuell forskningslitteratur knyttet til temaet du har valgt, og sammenstille denne litteraturen
- bruke ulike forskningsbidrag i en egen analyse
- diskutere digitalisering i en historisk og kritisk kontekst
- drøfte valg knyttet til forskningsdesign og metode i gitte forskningsprosjekter
Ferdigheter
Når du har gjennomført emnet kan du:
- kommunisere i team, lytte aktivt, gi og motta tilbakemeldinger
- bruke digitale samarbeidsplattformer som er vanlige i arbeidslivet
- planlegge og gjennomføre et prosjektarbeid
- samarbeide med andre i å planlegge, gjennomføre og skrive en akademisk tekst
Generell kompetanse
Når du har gjennomført emnet kan du:
- skrive presise og strukturerte tekster
- behersker akademisk skriving og referanseteknikk
- diskutere eget bidrag opp mot relevant forskning
Opptak til emnet
Emnet er adgangsbegrenset. Kun studenter med opptak til bachelorprogrammet i medier og kommunikasjon har adgang til emnet.
Slik søker du om opptak til MEVIT3810:
- Svar på nettskjema innen kl. 23:59 1. desember 2026, og sett emnet MEVIT3810 på første prioritet. Lenke til nettskjemaet blir sendt ut på epost (til UiO-epostadresse) to uker før fristen.
- Meld deg opp til MEVIT3810 via Studentweb innen 8. desember. Dersom du ikke får plass på MEVIT3810, vil du få plass på et av de andre bachelorspesialiseringsemnene.
Anbefalte forkunnskaper
Undervisning
Studentene skal jobbe med prosjektet i gruppe. Hvilke prosjekter som er tilgjengelig per semester, avhenger av fagperson, og kan variere fra semester til semester. Til hvert prosjekt er det knyttet en obligatorisk aktivitet.
Våren 2027 består undervisningen i emnet av tre deler:
Forelesninger og workshops om tilnærmingsmåter, teorier, metoder og prosjektarbeid. Analyse og diskusjoner av medietekster, forretningsmodeller, trender og dilemmaer. Aktiviteter tilknyttet læringsmålene på emnet.
Analysefase: Valg av tema og forskningsspørsmål, design av prosjekt, innsamling av data og analyse.
Rapportering: Skrive og publiseringsfase under veiledning.
Obligatorisk aktivitet
Det er et obligatorisk arbeidskrav i emnet:
- gruppeinnlevering av en prosjektskisse og en prosjektplan med milepæler.
Den obligatoriske aktiviteten vil bli vurdert til godkjent/ikke godkjent. Godkjenning av obligatorisk aktivitet er en forutsetning for å få gå opp til eksamen i emnet.
Blir du syk eller har andre tungtveiende grunner til ikke å kunne overholde fristen for den obligatoriske aktiviteten, må du søke om gyldig fravær eller utsatt frist. Søknad må sendes innen fristen for arbeidskravet. Les mer om obligatoriske aktiviteter ved Det humanistiske fakultet og finn lenke til søknadsskjema.
Eksamen
Våren 2027: Eksamen skjer i form av en felles grupperapport om prosjektets forløp på 1-3 sider samt et artikkelutkast.
Artikkelutkastet skal være formatert i forhold til Norsk medietidsskrifts krav til manus: Vitenskapelige artikler skal være mellom 6000 og 8000 ord inkludert sammendrag, nøkkelord, fotnoter og litteraturliste. Se https://www.scup.com/journal/nmt
Studentene skriver artikkelutkastet sammen i grupper på 3-5 studenter.
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
En semesteroppgave eller tilsvarende som er bestått, kan ikke leveres på nytt i bearbeidet form.
Dersom du trekker deg fra eksamen etter fristen bruker du et eksamensforsøk.
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.