KRIM1100 – Innføring i kriminologi
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Hva lærer du?
Du vil få oversikt over sentrale temaer, teorier og kunnskapskilder i kriminologien. Emnet gir en introduksjon til hovedtendensene i det registrerte kriminalitetsbildet og kjennetegn ved lovbrudd, lovbrytere og ofre. Kriminologiens historie gjennomgås, og sentrale teorier om kriminalitetens årsaker blir presentert. Du vil få trening i skriftlig fremstilling av kriminologiske problemstillinger og resonnementer.
Kunnskap, etter endt emne skal du:
- ha oversikt over sentrale temaer og teorier i kriminologien
- ha kjennskap til og kunne redegjøre for ulike teorier om hvorfor lovbrudd begås
- kjenne til sentrale kunnskapskilder i kriminologien
Ferdigheter, etter endt emne skal du:
- kunne vise hvordan lovbrudd kan forklares på forskjellige måter
- kunne lese lengre faglige tekster og hente ut relevant informasjon, med henblikk på å kunne oppsummere teorier og forklare sentrale begreper
- kunne besvare en oppgitt problemstilling gjennom å bruke vitenskapelige tekster
- kunne redegjøre for og enkelt drøfte ulike oppfatninger av kriminalitet både skriftlig og muntlig
- ha oppøvd grunnleggende analytiske og akademiske skriveferdigheter gjennom å arbeide med en skriveoppgave
- kunne skrive med korrekte kildehenvisninger
Generell kompetanse, etter endt emne skal du:
- ha utviklet forståelse og respekt for vitenskapelig tenkemåte
- kunne formidle fagkunnskap skriftlig og muntlig
- forstå bakgrunnen for og betydningen av ulike tilnærminger og perspektiver i faget
Opptak til emnet
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer, eller søke om å bli enkeltemnestudent.
Obligatoriske forkunnskaper
Overlappende emner
- 10 studiepoeng overlapp med KRIM1000 – Innføring i kriminologi (nedlagt).
- 10 studiepoeng overlapp med KRIM1001 – Innføring i kriminologi (nedlagt).
- 10 studiepoeng overlapp med KRIM1102 – Kriminalitetsbildet - lovbrudd, lovbrytere og ofre (nedlagt).
- 10 studiepoeng overlapp med KRIMG.
- 10 studiepoeng overlapp med KRIMG.
Undervisning
Forelesninger og seminarer.
Emnet inneholder obligatoriske arbeidskrav:
- Deltakelse på seminarundervisningen
- Innlevering av oppgave. Som del av seminarundervisningen skriver studentene en oppgave som vurderes for godkjenning av seminarleder
Gjennomført og godkjente arbeidskrav er en forutsetning for å kunne gå opp til eksamen i emnet.
Tidligere godkjente obligatoriske arbeidskrav på emnet foreldes ikke.
Maks en gangs fravær ved gyldig grunn, dvs sykdom o.l. Fravær utover dette må dokumenteres. Selv med dokumentasjon av gyldig fravær er det allikevel krav om minst 50 % oppmøte på seminarene.
Les mer om obligatoriske arbeidskrav og fravær.
Dersom du har gjennomført og fått godkjent obligatorisk undervisning, har du ikke krav på ny undervisning. Dersom du har fått undervisningsopptak til emnet, men ikke har gjennomført eller fått godkjent obligatorisk undervisning, har du rett til ny undervisning når det er ledig kapasitet.
Eksamen
Emnet har 4 timer skriftlig skoleeksamen.
Kandidatene skal skrive eksamen på PC og innleveringen er digital i Inspera. Les mer om skoleeksamen i Inspera.
Obligatoriske arbeidskrav må være godkjent før man kan fremstille seg til eksamen. Godkjenning av obligatoriske arbeidskrav foreldes ikke.
Hjelpemidler til eksamen
Det kan medbringes inntil to eksemplarer av alminnelig (ikke juridisk) rettskrivningsordbok, uavhengig av språk/målform. Innarbeidelser er ikke tillatt.
Ingen andre hjelpemidler er tillatt under eksamen.
Eksamensspråk
Karakterskala
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.