DIGHEL4355 – Helsetjenester og informasjonsbehov
Beskrivelse av emnet
Timeplan, pensum og eksamensdato
Kort om emnet
Dette emnet gir en introduksjon til relevante temaer fra helsefagene for informatikkstudenter. Emnet gir en bred innføring i helseinformasjonshåndtering, med mål om å forstå de ulike informasjonsbehovene i helsevesenet, fra kliniske til administrative formål, forskning og mer. For å undersøke dette, inkluderer emnet en grunnleggende introduksjon til organiseringen av helsesystemer, med en oversikt over helsetjenester, informasjonsbehov og informasjonssystemstøtte.
Dette brede grunnlaget skal forberede studentene på å delta i diskusjoner om hvordan digitale teknologier kan brukes for å møte informasjonsbehovene i helsesektoren.
Hva lærer du?
Etter å ha fullført emnet kan du:
- beskrive de vanligste kategoriene av helsetjenester
- beskrive de viktigste informasjonsbehovene for kliniske og administrative formål
- forstå informasjonsbehov i konkrete helsetjenestesituasjoner og forklare sammenhenger mellom praksis i klinisk arbeid, administrasjon, forskning og helsepolitikk
- drøfte muligheter og utfordringer knyttet til å dekke informasjonsbehov i helsetjenesten ved hjelp av informasjonsteknologi
- drøfte etiske aspekter knyttet til helseinformasjon
Opptak til emnet
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Emnet har en kapasitet på maks 20 studenter.
Hvis det er flere søkere enn 20 vil de bli rangert følgende:
- Masterstudenter med opptak til Digitalisering i Helsesektoren(Informatikk)
- Masterstudenter med opptak til Informatikk: Design, bruk, interaksjon og Informatikk: Programmering og systemarkitektur som har emnet i godkjent studieplan
- Masterstudenter ved Institutt for Informatikk som har emnet i godkjent studieplan
- Andre masterstudenter ved Institutt for Informatikk
Overlappende emner
- 5 studiepoeng overlapp med DIGHEL4350 – Helsetjenester og informasjonsbehov (videreført).
Undervisning
2 timer forelesning og 2 timer seminar per uke.
Følgende aktiviteter er obligatoriske
- deltakelse første forelesning
- 80% deltakelse på seminar
- deltakelse i prosjekter med individuelle- og gruppeoppgaver
Eksamen
Hjelpemidler til eksamen
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Studenter som dokumenterer gyldig fravær fra ordinær eksamen, kan ta utsatt eksamen. Utsatt eksamen gjennomføres normalt 2-3 uker etter midtveisuken.
Det tilbys ikke ny eksamen til studenter som har trukket seg under ordinær eksamen, eller som ikke har bestått.
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.