ECDA1000 – Kvantitativ mikroøkonomi
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Emnet følger forelesningene til ECON1210 – Mikroøkonomi 1, men har egen seminarundervisning.
Emnet gir en innføring i mikroøkonomiske grunnbegreper og økonomisk tankegang. Dette analyseres med enkle matematiske metoder og simuleringsmodeller. Enkel markedsteori og velferdsteori samt enkle resonnementer omkring bedrifters og forbrukeres tilpasning blir gjennomgått. Emnet gir også en smakebit på hvordan dataanalyse kan kaste lys over problemstillingene.
Hva lærer du?
Kunnskap:
Du lærer
- definisjoner av en del sentrale mikroøkonomiske grunnbegreper
- elementær økonomisk analyse, normativ og deskriptiv
- enkel formell modellering, både basert på matematiske metoder og simulering
- hvordan enkel økonomisk analyse kan brukes til å studere bedrifters og konsumenters adferd, og hvordan markeder fungerer
- enkle tilnærminger til analyse av data anvendt på mikroøkonomiske problemstillinger
Ferdigheter:
Du skal kunne
- gjøre rede for sentrale begreper i mikroøkonomisk analyse, som for eksempel effektivitet, tilbud og etterspørsel, markedslikevekt og ulike kostnadsbegreper
- analysere enkle problemstillinger både ved hjelp av figurdrøfting, matematiske analyser og simuleringer
- bruke funksjoner med en variabel i optimering og partiell likevektsanalyse
- simulere enkle kvantitative mikroøkonomiske modeller i Python
- enkel analyse av økonomiske data i Python
Generell kompetanse:
Du skal
- kunne følge uformelle økonomiske resonnementer knyttet til faget, for eksempel innholdet i faglige utredninger
- oppøve respekt for skillet mellom velfundert kunnskap og oppfatninger basert på "synsing"
Opptak til emnet
Dette emnet tilbys kun for programstudenter på bachelorprogrammet i økonomi og datavitenskap.
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer. Emnet er ikke åpent for enkeltemnestudenter.
Du kan ikke ta dette emnet hvis du tidligere har tatt visse ECON-emner på høyere nivå.
Overlappende emner
- 10 studiepoeng overlapp med ECON1210 – Mikroøkonomi 1.
Undervisning
Emnet følger forelesningene i ECON1210 – Mikroøkonomi 1, men har egen seminarundervisning.
Det er anbefalt å ta med egen bærbar PC for å kunne delta på seminaret.
Obligatorisk aktivitet:
- En obligatorisk øvelsesoppgave.
Oppgavefristen gis i Canvas. Dersom du leverer en besvarelse på oppgaven, men ikke består, kan du få et nytt forsøk. Nytt forsøk vil ha en kort tidsfrist.
Hvis du får godkjent obligatorisk øvelsesoppgave, blir dette registrert. Du trenger ikke å levere øvelsesoppgaven på nytt, om du ønsker å ta opp eksamen.
Se det samfunnsvitenskapelige fakultets retningslinjer for obligatoriske aktiviteter.
Fravær fra obligatorisk aktivitet:
Ved sykdom eller andre tungtveiende grunner kan du i noen tilfeller få innvilget utsettelse av obligatorisk aktivitet.
Adgang til undervisning:
Dersom du har gjennomført og fått godkjent obligatorisk undervisning, har du ikke krav på ny undervisning. Dersom du har fått undervisningsopptak til emnet, men ikke har gjennomført eller fått godkjent obligatorisk undervisning, har du rett til ny undervisning når det er ledig kapasitet.
Emneansvarlig kan ved starten av semesteret oppdatere pensumlisten ved å bytte ut inntil tre artikler, uten at omfang og tematisk innhold av pensum endres vesentlig.
Pensum inkluderer også eventuelle forelesningsnotater som gjøres tilgjengelig i løpet av semesteret.
Eksamen
Dette emnet har en 3-timers skriftlig eksamen.
Obligatorisk aktivitet må være godkjent for å kunne gå opp til eksamen.
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.