NOAS2102 – Andrespråksundervisning og andrespråkslæring
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Emnet tar for seg andrespråksundervisning og læring av norsk som andrespråk.
Sentrale temaer er didaktiske tilnærminger i andrespråksopplæringen, ordforråd, grammatikk og uttale, lesing, skriving og muntlighet, vurdering av språkferdigheter, samt lovverk, læreplaner og læringsressurser for minoritetsspråklige elever.
Hva lærer du?
Etter fullført emne skal studentene kunne:
- gjøre greie for hva som særpreger andrespråkslæring
- kjenne til relevante styringsdokumenter som regulerer opplæringen for minoritetsspråklige elever
- drøfte hvordan læreren kan tilrettelegge for andrespråkslæring og faglæring på andrespråket
- gjøre greie for hvordan læreren kan vurdere andrespråkslæring
- kjenne til hvordan man kan gjennomføre klasseromsobservasjon
Opptak til emnet
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogram eller søke om å bli enkeltemnestudent.
Anbefalte forkunnskaper
EXFAC03-SPR – Examen facultatum, språkvitenskap
eller
EXFAC03-NORD – Examen facultatum, nordiske studier
Studentene må ha god kompetanse i norsk (se under "hjelpmidler til eksamen").
Det er en fordel om studentene har avlagt eksamen i NOAS1100 – Innføring i norsk som andrespråk eller følger undervisningen i dette emnet samme semester som de tar NOAS2102.
Overlappende emner
- 10 studiepoeng overlapp med NOAS2102V – Andrespråksundervisning og andrespråkslæring.
Undervisning
Undervisningen varierer mellom oversiktsforelesninger og gruppeundervisning.
Studentene arbeider i grupper med én kvalifiseringsoppgave, som presenteres muntlig. Studentene får gruppeveiledning. Det må påregnes obligatorisk frammøte på inntil to gruppetimeøkter i forbindelse med planlegging og gjennomføring av kvalifiseringsoppgaven.
Den obligatoriske oppgaven må være godkjent for at studenten kan gå opp til eksamen. Godkjente obligatoriske aktiviteter er gyldige de to neste gangene emnet tilbys.
Dersom du har gjennomført og fått godkjent obligatorisk aktivitet, har du ikke krav på ny undervisning. Dersom du har fått undervisningsopptak til emnet, men ikke har gjennomført eller fått godkjent obligatorisk aktivitet, har du rett til ny undervisning når det er ledig kapasitet.
Undervisningen er lukket og forbeholdt studenter med opptak på emnet.
Eksamen
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.