FIL1005 – Innføring i filosofihistorie
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Dette er et innføringsemne i filosofiske tekster fra begynnelsen av europeisk filosofi til nyere tid, tekster som har vært - og er - viktige for sentrale filosofiske problemstillinger.
Det dreier seg om en lang periode, og i stedet for å gi en bred og sammenhengende historisk fremstilling, vil man lese noen representative tekster av for eksempel Platon, Aristoteles, Thomas Aquinas, Descartes, Hume og Kant samt andre viktige bidragsytere. Fokus er på metafysikk og erkjennelsesteori.
Hva lærer du?
Ved gjennomført emne forventes studenten:
- å ha en grunnleggende forståelse av sentrale bidrag til filosofiens historie fra antikken til nyere tid
- å kunne fremstille hovedtrekkene i de enkelte tenkeres posisjoner
- å kunne trekke opp noen grunnleggende utviklingsinjer og peke på forskjeller og likheter mellom ulike tenkere
- å kunne lese originaltekster
Opptak til emnet
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer, eller søke om å bli enkeltemnestudent.
Overlappende emner
- 5 studiepoeng overlapp med FIL1500.
- 5 studiepoeng overlapp med FIL1501.
Undervisning
12 dobbelttimer forelesninger og 6 dobbelttimer gruppeundervisning. Det vil være spesielt fokus på trening i lesning av filosofiske tekster, der målet er å korrekt identifisere tekstenes teser, argumentasjonen for tesene samt å kunne diskutere tesene og argumentasjonen for dem på en kritisk måte.
For å kunne fremstille deg til eksamen må du ha gjennomført og fått godkjent følgende
Obligatoriske undervisningsaktiviteter:
- En skriftlig oppgave på 3-5 sider à 2300 tegn som du leverer i Canvas.
- Obligatorisk fremmøte til gruppene (minimum 4 av 6 ganger)
Slik søker du om gyldig fravær på obligatorisk aktivitet/obligatorisk oppmøte.
De obligatoriske aktivitetene vil være gyldig i til sammen tre semestre; det semesteret aktiviteten gjennomføres og de neste to gangene emnet går. Dette forutsatt at opplegget er tilnærmet det samme.
Eksamen
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.