FYS9050 – Introduksjon til prosjektledelse i nukleær kontekst
Beskrivelse av emnet
Timeplan, pensum og eksamensdato
Kort om emnet
Hva lærer du?
Etter å ha fullført emnet kan du:
- forklare hva et prosjekt er og hva en prosjektleder gjør.
- grunnleggende prinsipper for å planlegge, lede og gjennomføre et prosjekt.
- redegjøre for forskjellige prosjektmodeller og argumentere for hvor og hvordan de forskjellige modellene kan brukes.
- redegjøre for hva det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) er, og hvordan deres veiledere kan tas i bruk i prosjektsammenheng.
- beskrive hva som er spesielt med nukleære prosjekter.
- redegjøre for hvordan man håndterer risiko- og sikkerhetsstyring for nukleære prosjekter.
Opptak til emnet
Ph.d.-kandidater ved UiO søker plass på undervisningen og melder seg til eksamen i Studentweb.
Hvis emnet har begrenset kapasitet, vil ph.d.-kandidater som har emnet i sin utdanningsplan ved UiO bli prioritert. Noen nasjonale forskerskoler kan ha egne regler for rangering av søkere til emner med begrenset kapasitet.
Ph.d.-kandidater som har opptak ved andre utdanningsinstitusjoner må innen angitt frist søke om hospitantplass.
Overlappende emner
- 5 studiepoeng overlapp med FYS4050 – Introduksjon til prosjektledelse i nukleær kontekst.
Undervisning
Det er obligatorisk oppmøte til første samling. Du mister plassen på emnet dersom gyldig forfall til første forelesning ikke er meldt til Fysisk institutt studieinfo@fys.uio.no før samlingen starter!
- Undervisningen er fordelt på 6 samlinger med varighet på 4 timer (2 timer forelesning etterfulgt av 2 timer gruppearbeid).
I tillegg til første samling er det også obligatorisk deltagelse på minst 4 av de 6 samlingene.
Eksamen
Obligatorisk prosjektarbeid som presenteres i starten av en muntlig eksamen.
Som eksamensforsøk i dette emnet teller også forsøk i følgende tilsvarende emne: FYS4050 – Introduksjon til prosjektledelse i nukleær kontekst
Hjelpemidler til eksamen
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Det arrangeres utsatt eksamen i starten av neste semester for studenter som dokumenterer gyldig fravær fra ordinær eksamen.
Det arrangeres ny eksamen for studenter som ikke består ordinær eksamen.
Studenter som trekker seg under eksamen, blir ikke tilbudt ny eksamen.
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.