MED5095 – Kunnskapshåndtering og prosjektoppgave
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Emnet består av et ukeskurs i kunnskapshåndtering og arbeid med prosjektoppgaven. Arbeidet med prosjektoppgaven skal gi studenten mulighet til faglig fordypning og evne til å gjennomføre et selvstendig vitenskapelig arbeid eller et innovasjonsprosjekt.
Kurset i kunnskapshåndtering lærer studenten å finne, vurdere og bruke medisinsk kunnskap. Studentene lærer også om hvordan medisinsk kunnskap produseres.
Etter fullført emne skal studenten ha innsikt i vitenskapelig metode og kritisk kildevurdering, og kunne planlegge, initiere og gjennomføre et vitenskapelig arbeid eller et innovasjonsprosjekt.
Hva lærer du?
Læringsutbyttebeskrivelse for kurs i studiedesign og kunnskapshåndtering
Læringsutbyttebeskrivelse for kunnskapshåndtering og prosjektoppgave
Opptak til emnet
Obligatoriske forkunnskaper
MED2200 - medisinstudiet, modul 2
En programstudent som har vært borte fra medisinstudiet i mer enn to år sammenhengende, kan pålegges av fakultetet å gjenta tidligere godkjent obligatorisk undervisning og/eller tidligere beståtte eksamener før studenten får gå videre i studiet.
Overlappende emner
- 20 studiepoeng overlapp med MED5090 – Prosjektoppgave (videreført).
Undervisning
- Medisinstudiet er et heltidsstudium.
- Kurset i kunnskapshåndtering går over 1 uke i starten av januar, og gjennomføres midt i modul 3 for høstkull og før modul 3 for vårkull.
- Arbeidsformer for kurset i kunnskapshåndtering: Team-basert læring, gruppeundervisning, seminar og forelesning.
- Det er satt av 12 undervisningsuker til arbeidet med prosjektoppgaven gjennom studieløpet, fordelt på tre ulike perioder.
- Arbeidsform for prosjektoppgaven: Individuell veiledning.
Obligatoriske arbeidskrav
- Det er to obligatoriske arbeidskrav knyttet til kurset i kunnskapshåndtering.
- "Kunnskap i klinisk praksis" gjennomføres i grupper dag 3 og leveres i Canvas. Studenter som ikke kan delta i undervisningen, må gjennomføre oppgaven individuelt.
- Individuell quiz som publiseres ved kursets slutt, dag 5, og gjennomføres i Canvas.
- Begge arbeidskravene må gjennomføres innen siste dag i den elektive perioden.
- De obligatoriske arbeidskravene i kunnskapshåndtering må være godkjent for å kunne levere prosjektoppgaven.
Eksamen
Skriftlig del:
- Prosjektoppgaven skrives individuelt eller sammen med en medstudent og leveres i fakultetets eksamenssystem.
- Mer informasjon om innlevering, frister og sensur.
- Vurderingskriterier for bedømmelse av prosjektoppgaven (sensorveiledning).
Muntlig del:
- Den muntlige eksamen skal som hovedregel arrangeres innen 6 uker etter at oppgaven er levert, og kun for kandidater som har bestått den skriftlige delen.
- Eksamen foregår digitalt.
- Hovedveileder avtaler tid for gjennomføring med kandidaten og ekstern sensor.
- Den muntlige eksamen varer i ca. 45 minutter og består av to deler.
- Utfyllende vurderingskriterier og informasjon om muntlig eksamen.
Eksamensspråk
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
En prosjektoppgave som har fått et ikke bestått eksamensresultat, kan kun leveres i revidert form én gang. Dette teller som et nytt eksamensforsøk. Fristen for å levere en revidert versjon av oppgaven er ordinært tre uker etter opprinnelig sensur.
Ved ikke bestått ordinær muntlig eksamen, avholdes det kontinuasjonseksamen.
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.