KUN1004 – Kunst og arkitektur: Historier, former, materialer
Beskrivelse av emnet
Timeplan, pensum og eksamensdato
Kort om emnet
Hva lærer du?
Når du har gjennomført dette emnet kan du:
- redegjøre for hvordan man kan analysere og fortolke den formale og materielle strukturen i bilder, skulpturer, arkitektur og andre kunstneriske uttrykksformer på bakgrunn av verkenes kulturelle, politiske og sosiale funksjon.
- presentere ulike kunsthistoriske perspektiver og metoder
- forklare og reflektere over sentrale kunsthistoriske tendenser og deres forhold til hverandre.
- sette lokale kontekster for kunstnerisk produksjon i sammenheng med en global historie.
Opptak til emnet
Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer, eller søke om å bli enkeltemnestudent.
Anbefalte forkunnskaper
Overlappende emner
- 10 studiepoeng overlapp med KUN1001 – Billedkunst og arkitektur fra antikken til renessansen.
- 10 studiepoeng overlapp med KUN1002 – Billedkunst og arkitektur fra barokk til samtid.
Undervisning
Undervisningen består av forelesninger (12 dobbelttimer) og gruppeseminarer (12 dobbelttimer).
For at du skal kunne gå opp til eksamen, må du ha gjennomført og fått godkjent følgende obligatorisk undervisningsaktivitet:
- Obligatorisk oppmøte på minst 9 av 12 seminarer.
- Du må lage en logg i forbindelse med seminarundervisningen og presentere ett av logg-innleggene dine muntlig.
- Du må også skrive et essay på 5-6 sider med utgangspunkt i en pensumtekst. Essayet ditt skal være på 5-6 sider (Times New Roman 12 punkt, 1,5 linjeavstand), ikke medregnet mellomrom, illustrasjoner, litteraturliste og noteapparat.
Essayet leverer du i Canvas. Det blir vurdert til godkjent / ikke godkjent. Hvis essayet ikke blir godkjent første gang, får du en uke til å levere det på nytt.
Godkjent obligatorisk aktivitet er gyldig i det semesteret den godkjennes, samt i de to neste semestrene det gis undervisning i emnet.
All veiledning underveis foregår i Canvas og på seminarer.
Vær oppmerksom på informasjon om undervisning kan bli sendt ut til din studentepostadresse eller bli lagt i læringsplattformen Canvas. Sjekk derfor studenteposten din og Canvas jevnlig.
Slik søker du om gyldig fravær/utsatt obligatorisk aktivitet.
Det er forventet at du møter forberedt og deltar aktivt i seminarer og forelesninger.
Eksamen
Eksamen for dette emnet er en skoleeksamen på fire timer.
Eksamen er digital og foregår i eksamenssystemet Inspera. Du må gjøre deg kjent med Inspera i god tid før eksamen. Les mer ved å gå inn på lenkene nedenfor og følg semestersiden (Timeplan, pensum og eksamensdato) for mer informasjon.
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.