IN5250 – Seminar i aksjonsforskning

Kort om emnet

Dette emnet vil hjelpe deg med å utvikle de nødvendige ferdighetene som kreves for å bruke handlingsforskning som metode i en masteroppgave. Basert på praktiske oppgaver vil du aktivt jobbe med å utvikle ditt eget forskningsdesign, lære å praktisere viktige ferdigheter innenfor aksjonsforskning og utvikle ferdigheter som er nødvendige for å ta de rette valgene rundt forskningsmetode. I dette emnet vil du lære mer om på hvilke måter aksjonsforskning forholder seg til andre kvalitative forskningsmetoder innenfor feltet informasjonssystemer.

Hva lærer du?

Etter å ha fullført IN5250 kan du:

  • beskrive og diskutere prinsippene for aksjonsforskningens metoder
  • sammenlikne aksjonsforskning med andre forskningsmetoder
  • designe, implementere og evaluere aksjonsforskningsprosjekter
  • beskrive de grunnleggende elementene i kvantitative forskningsmetoder
  • oppnå aksjonsforskningsbasert dataanalyse og datadisplay

Opptak til emnet

Studenter må hvert semester søke og få plass på undervisningen og melde seg til eksamen i Studentweb.

Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer.

Emnet er rettet mot masterstudenter som har valgt en aksjonsorientert forskningsbasert masteroppgave.

IN5250 går bare unntaksvis, når det er en gruppe som trenger emnet. Det går derfor bare når det ansees å være behov for det og masterstudenter som ønsker å vise interesse må snakke med sin veileder og be vedkommende kontakte fagmiljøet.

Overlappende emner

Undervisning

5 samlinger. Det er obligatorisk fremmøte på 4 av 5 samlinger. Studentene forbereder eget arbeid til hver samling.

1 av 3 innleveringer skal være godkjent. Les mer om krav til innlevering av oppgaver, gruppearbeid og lovlig samarbeid under retningslinjer for obligatoriske oppgaver.

Eksamen

1 times skriftlig, digital eksamen.

Det kreves oppmøte på 4 av 5 samlinger, samt en godkjent innlevering for å kunne gå opp til eksamen.

Som eksamensforsøk i dette emnet teller også forsøk i følgende tilsvarende emner: INF5571 - Seminar i aksjonsforskning og INF9571 - Seminar i aksjonsforskning.

Karakterskala

Emnet bruker karakterskala bestått/ikke bestått. Les mer om karakterskalaen.

Adgang til ny eller utsatt eksamen

I dette emnet tilbys det ikke utsatt eksamen for eksamenskandidater som er syke før eksamen eller som blir syke under eksamen. Det kan tilbys inntil 7 dagers utsatt innleveringsfrist; lengden på utsettelsen avhenger av hvor lenge eksamen varer. Sykdommen må dokumenteres med legeattest datert senest på ordinær innleveringsdato. Du må levere legeattesten til studieadministrasjonen ved IFI innen innleveringsfristen for hjemmeeksamen.

http://www.uio.no/studier/eksamen/sykdom-utsatt/

Mer om eksamen ved UiO

Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.

Sist hentet fra FS (Felles studentsystem) 6. nov. 2026 08:48:01

Fakta om emnet

Nivå
Master
Studiepoeng
10
Undervisning
Vår
Eksamen
Vår
Undervisningsspråk
Norsk