ERN2200R – Fysiologi, ernæring og medisinsk biokjemi
Beskrivelse av emnet
Kort om emnet
Hva lærer du?
Du skal etter gjennomført undervisning ha tilegnet seg kunnskaper og ferdigheter innen anatomi, fysiologi, biokjemi og ernæring. Du skal også ha kjennskap til noen vanlige sykdommer.
Ved fullført modulen skal du kjenne menneskekroppens anatomiske oppbygning på mikroskopisk og makroskopisk nivå, kunne utføre enkelte ernæringsrelaterte funksjonsundersøkelser, og kjenne til kroppens normale utvikling og tilpasninger.
Ved fullført undervisning skal du:
- Kunne hovedtrekkene i fordøyelsesorganenes beliggenhet, struktur, funksjon og regulering
- Kunne hovedtrekkene i næringsstoffenes fordeling i matvarer, deres nedbrytning, absorpsjon, omsetning og regulering, samt deres funksjon.
- Ha oppnådd grunnleggende innsikt i kostens betydning for utvikling av store folkehelseproblemer som hjerte- og karsykdommer, overvekt/fedme og diabetes type 2.
- Kunne de viktigste symptomer for problemer i fordøyelsesorganene og kjenne til de vanligste undersøkelser av gastrointestinalkanalen.
- Gjennom forståelse av normale funksjoner få du innføring i bruk av kliniske/kjemiske analyser for å diagnostisere og følge sykdomsprosesser.
- Oppnå generell kunnskap om legemidlers opptak og omsetning i kroppen.
- Ha detaljert kunnskap om hvordan kroppens organsystemer fungerer enkeltvis og samlet.
- Kunne resonnere omkring sammenhengen mellom struktur og funksjon, samt resonnere rundt bortfall av normalstruktur og normalfunksjon i kroppens ulike organsystemer.
- Ha inngående kunnskap om hormon- og nervestyrte biokjemiske prosesser i kroppens viktigste organsystemer.
- Kunne vurdere en akutt syk eller skadet person og utføre basale førstehjelpstiltak.
- Kunne utføre systematisk anamneseopptak og generell klinisk undersøkelse, og de skal kunne strukturere en pasientjournal. Du skal kunne redegjøre for grunnprinsippene for en klinisk ernæringsfysiolog konsultasjon.
- Planlegge og gjennomføre en pasientsamtale i tråd med BIO-modellen
- Utføre deler av trinn 1 i NCP-modellen: innhente kost- og ernæringsrelatet informasjon og utføre antropometriske målinger
- Utføre en hverandre-vurdering under pasientsamtale med bruk av Mini-CEX
Opptak til emnet
Forbeholdt Klinisk ernæring (master).
Studenter meldes opp til undervisning av instituttet, men må selv registrere seg i Studentweb og betale semesteravgift.
Dersom du ikke allerede har studieplass ved UiO, kan du søke opptak til våre studieprogrammer.
Obligatoriske forkunnskaper
ERN1100 – Ernæringsstudiet, Modul 1
En programstudent som har vært borte fra studiet i mer enn to år sammenhengende, kan pålegges av fakultetet å gjenta tidligere godkjent obligatorisk undervisning og/eller tidligere beståtte eksamener før studenten får gå videre i studiet.
Overlappende emner
- 20 studiepoeng overlapp med ERN2200 – Ernæringsstudiet, modul 2 (nedlagt).
- 20 studiepoeng overlapp med MED2200 – Medisinstudiet, modul 2.
- 20 studiepoeng overlapp med OD2100 – Odontologistudiet 2. studieår, høst (modul 2).
Undervisning
Ernæringsstudiet er et heltidsstudium og det forventes at du stiller forberedt til undervisning.
Fagressurser i timeplanen på semestersidene og i Mine studier kan ikke videreformidles eller publiseres uten særskilt tillatelse fra eier av opphavsretten til materialet.
Undervisningen i emnet består av forelesning, gruppeundervisning, kurs, laboratoriearbeid og klinisk praksis.
Obligatorisk undervisning - krav til tilstedeværelse
- Det er ikke adgang til å bytte grupper etter at undervisningen har startet. Du følger undervisningen i den gruppen du er satt opp i, gjennom hele modulen. Endelig gruppefordeling publiseres 7 -10 dager før semesterstart i denne modulen. Nærmere informasjon blir gitt via Mine studier.
- Fremmøte kontrolleres ved signaturbok hvor lærer skal signere for oppmøte hver gang eller ved signatur på fremmøteskjema som lærer har. Det er studentenes ansvar at det signeres hver gang. Studentene må møte presis til undervisningen. De som møter for sent, går før tiden eller er borte deler av undervisningstiden, får ikke godkjent fremmøte. Fremmøteregistrering skal leveres modulkoordinator senest på datoen som står på forsiden av oppmøteboken.
- Krav til deltagelse i obligatorisk undervisning er angitt under for hver undervisningsaktivitet. Dersom man ikke oppnår minstekravet mister man retten til å gå opp til eksamen, og studenten må ta undervisningen på nytt uansett årsaken til fraværet.
Obligatorisk undervisning moduluke 1-13:
Smågruppe:
- Det er satt opp 9 smågruppemøter, hvorav 7 er lærerledet smågruppe i basalmedisin (LSB) og 2 er temabasert læring (mini TBL). Studenten må være til stede på minst 6 av disse. Ved gyldig fravær tas det umiddelbart kontakt med modulkoordinator slik at det kan gjøres tilpasninger for å kompensere for tapt undervisning.
Kursundervisningen:
- Det er satt opp 7 histologikurs, og studenten må være til stede på minst 4 av disse.
- Det er satt opp 9 laboratoriekurs, og studenten må være til stede på minst 6 av disse.
Praksis
Det er ett obligatorisk praksisseminar på UiO i moduluke 13 og én halvdags obligatorisk praksisdag i sykehus.
Det er viktig at du setter deg inn i hvilke retningslinjer for vaksiner og medisinsk testing som gjelder for deg som helsefagstudent før du skal i praksis. Sjekk retningslinjene for å se om du trenger å levere MRSA- eller tuberkulose-test før undervisningen starter.
Det er obligatoriske skriftlige oppgave:
- Refleksjonsnotat etter gjennomført praksis
Hvis du er syk eller har annen gyldig grunn til manglende innlevering, kan du søke om utsatt frist.
Tilrettelegging av undervisning
- I særlige tilfeller, for eksempel ved alvorlig eller langvarig sykdom, kan du søke om tilrettelegging.
- Søknadsfristen er 1. november.
Eksamen
Individuell skriftlig prøve.
En student som ikke består eksamen i et semester, kan ordinært ikke gå videre i studiet før eksamen er avlagt og bestått. En student som går opp til ny/utsatt eksamen, kan likevel fortsette å følge undervisning til sensur er falt, evt. til klagesensur foreligger, men må da avbryte semesteret dersom endelig sensur er "stryk".
Hjelpemidler til eksamen
Eksamensspråk
Karakterskala
Adgang til ny eller utsatt eksamen
Om du ønsker å ta eksamen på nytt har du mulighet til å gjøre det ved neste ordinære eksamen. Du melder ifra om dette i nettskjema innen 1. september for emner med eksamen på høstsemesteret og 1. februar for emner med eksamen på vårsemesteret.
Alle studenter med F/Ikke bestått blir automatisk meldt til ny eksamen.
Mer om eksamen ved UiO
- Kildebruk og referanser
- Hvordan bruke KI som student
- Tilrettelegging på eksamen
- Trekk fra eksamen
- Syk på eksamen / utsatt eksamen
- Begrunnelse og klage
- Ta eksamen på nytt
- Fusk/forsøk på fusk
Andre veiledninger og ressurser finner du på fellessiden om eksamen ved UiO.