English version of this page

Turist på egen arbeidsplass: Botanisk hage

Bli med på en omvisning i Botanisk hage – en vakker oase midt i byen.

Planter og stein rundt en dam

Fjellhagen er særlig vakker om våren. Foto: Ragna Bruland

Botanisk hage på Tøyen ble opprettet i 1814 og er landets eldste botaniske hage. Hagen er en del av Naturhistorisk museum (UiO), og har over 4500 plantearter fra hele verden. I tillegg til å være en vakker oase midt i byen, der folk kan nyte vakre blomster og fuglesang, er Botanisk hage også et sted for forskning og for å drive formidling til barnehage- og skolebarn og studenter. Botanisk hage har også en viktig oppgave med bevaring av utrydningstruede arter fra både Norge og resten av verden.

På en omvisning i Botanisk hage får du innblikk i ulike temahager, spesielle planter og litt av hagens historie og bevaringsarbeidet vi driver med.

Et palmehus omringet av trær
Palmehuset er et av de to gamle veksthusene fra 1800-tallet. Foto: Per Aas/NHM

Vi skal ha omvisning på norsk og engelsk. For å melde seg på omvisning på engelsk, klikk den engelske versjonen av arrangementssiden.

Omviser: Marit Elisabeth Grønbech

Oppmøte: på plassen foran Lids hus.

Påmelding

Det er begrenset antall plasser.

Meld deg her på omvisning på norsk

Publisert 29. mai 2026 15:47 - Sist endret 29. mai 2026 15:52