Formål
Prosedyren skal sikre forsvarlig forvaltning, drift, vedlikehold og bruk av bygninger ved UiO slik at asbestholdige materialer ikke utgjør en helserisiko for brukere av bygningene.
Virkeområde
Prosedyren gjelder alle som bruker eller utfører arbeid i bygninger ved UiO som kan inneholde asbest (bygninger med byggeår før 1985).
Fremgangsmåte
Asbest kan utgjøre en helsefare ved eksponering til asbestfiber. Derfor plikter ledere å gi nødvendig HMS-informasjon til de ansatte om asbestfare og krav til bruk av bygningene for å unngå at asbestfiber frigis fra asbestholdige materialer.
Generell informasjon om asbest og asbestfare er beskrevet og tilgjengelig på UiOs nettsider, sammen med rutiner for arbeid i bygninger med asbest, samt rutine for kartlegging og dokumentasjon av asbest i bygninger ved UiO.
Driftspersonell og ansatte med behov for ytterligere kunnskap om asbest og asbestfare skal gjennomføre et utvidet kompetansekurs som EA har utviklet i samarbeid med BHT.
Asbestrisiko skal inngå i lokale ROS-analyser som en fare ved bruk av og arbeid i bygninger med byggeår før 1985.
Varsles som HMS-avvik
Asbestfunn skal alltid varsles som HMS-avvik og saksbehandles av leder med bistand fra EA. Nødvendige risikoreduserende tiltak for å lukke HMS avviket skal dokumenteres basert på resultatene fra en asbest risikoanalyse ved utfylling av skjema for risikovurdering av asbestfunn (xlsx).
For å unngå at bygningsmessige arbeider påvirker asbestholdig materiale, skal flytskjema (docx) for arbeider i bygninger som kan inneholde asbest alltid følges.
Dokumentasjon
Dokumentasjon om asbest i bygningene med byggeår før 1985 skal journalføres i UiOs elektroniske saksbehandlings- og arkivsystem Elemens og som FDV-dokumentasjon i Facilit FDVU.
Ved større ombyggings- og rehabiliteringsarbeider skal asbestholdige materialer dokumenteres i en avfallsplan basert på en miljøsaneringsbeskrivelse iht krav i TEK §9-6 (dibk.no) og §9-7 (dibk.no). Ved mindre drift og vedlikeholdsarbeider skal asbest dokumenteres i en miljøkarlegging som beslutningsgrunnlag om saneringsbehov.
Analyse av asbestprøver skal utføres med godkjente metoder beskrevet i fagnotat om analysemetoder av asbestfibre (pdf) utarbeidet av BHT og EM-lab/IBV.