Livsvitenskapsbygningene ved UiO

Forskningsdekan Jan Bjålie gir et innblikk i hvor fakultetets og UiOs aktiviteter innen livsvitenskap foregår.

Kjære kolleger,

forskningsdekan Jan Bjålie
Forskningsdekan Jan G. Bjålie. Foto: Åsne Rambøll Hillestad, UiO

Fra 2026 vil Universitetet i Oslo ha to livsvitenskapsbygninger i aktiv bruk:

Det nye Livsvitenskapsbygget, som strekker seg over imponerende 97.000 kvadratmeter (hvorav 70 % for UiO), og det veletablerte Domus Medica med 40.000 kvadratmeter.

Disse fasilitetene demonstrerer universitetets sentrale rolle innen forskning og utdanning i livsvitenskap.

Domus Medica spiller allerede en viktig rolle

Det medisinske fakultetet ved UiO har et særskilt ansvar for Domus Medica, hvor Institutt for medisinske basalfag (IMB) holder til.

Domus Medica har blitt til gjennom flere byggetrinn, med den siste delen fra 2012 ofte ansett som starten på universitetets livsvitenskapssatsing. Blant annet huser den nyeste delen av bygget UiOs Avdeling for komparativ medisin, med sine 4.000 kvadratmeter, som spiller en viktig rolle i å dekke universitetets samlede behov innen dette feltet.

Fire enheter fra MED går inn i det nye Livsvitenskapsbygget

Det nye Livsvitenskapsbygget vil primært huse institutter ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet, men vil også inneholde fire enheter fra vårt fakultet:

  1. Norsk Senter for Molekylærbiologi og Medisin (NCMBM), som en del av det nordiske EMBL-partnerskapet for molekylærmedisin. NCMBM er en felles UiO-enhet under vårt fakultet.
  2. Klinikk for laboratoriemedisin (KLM) ved Oslo Universitetssykehus, der ansatte fra OUS og Institutt for klinisk medisin ved vårt fakultet er involvert. KLM vil hovedsakelig operere i OUS-delen av bygget, men vil også benytte UiO-områdene, der de blir en del av teknologiplattformer og kjernefasiliteter i samarbeid mellom OUS og UiO.
  3. Elektronmikroskopisk laboratorium ved Institutt for medisinske basalfag. Med flyttingen av dette laboratoriet og tilsvarende flyttinger fra andre fakulteter samles UiOs fagmiljøer for elektronmikroskopi.
  4. Veksthuset for verdiskaping, en felles enhet for Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet og vårt fakultet. Plasseringen av denne viktige enheten i Livsvitenskapsbygget gir den nødvendige nærheten til mange fagmiljøer og kort avstand også til Domus Medica.

Mye forskning på livsvitenskap foregår også på sykehusene

Engasjementet innen livsvitenskap ved UiO er betydelig, og vårt fakultet bidrar på flere fronter.

I tillegg til aktivitetene i de to livsvitenskapsbygningene, er det viktig å påpeke at en vesentlig del av fakultetets aktivitet foregår ved universitetssykehusene. Med de betydelige investeringene som er gjort over flere år, og spesielt nylig i Livsvitenskapsbygget, forventer vi – og samfunnet rundt oss – at universitetet fortsetter å levere fremragende resultater innen livsvitenskap.

Tilstrekkelig finansiering vil være avgjørende

Grunnlaget er lagt, og finansiering fra både offentlige og private kilder vil være avgjørende for å realisere potensialet.

Med vennlig hilsen

Jan

Av forskningsdekan Jan G. Bjålie
Publisert 29. okt. 2025 14:52