Tjenestedesign skal gi oss bedre prosesser

Fakultetsdirektør Hanna Ekeli forteller om hvordan fakultetet skal ta i bruk tjenestedesign som tilnærming ved tjenesteutvikling, evaluering og prosessforbedring. Første prosjekt ved fakultetet blir å kartlegge prosessen rundt strømming av undervisning i medisinstudiet.

Fakultetsdirektør Hanna Ekeli
Fakultetsdirektør Hanna Ekeli. Foto: Åsne Rambøll Hillestad, UiO

Kjære kolleger,

Fakultetet tar i bruk tjenestedesign som tilnærming ved tjenesteutvikling og prosessforbedring. Tjenestedesign er et verktøy som vi har god tro på. Vi gleder oss til å se resultater av arbeidet.

Arbeidsmiljøundersøkelsen (ARK) 2024 viste at en stor andel ansatte på UiO opplever høyt arbeidspress. Ved Det medisinske fakultet (MED) vil vi se på våre lokale prosesser og tjenester. Forhåpentligvis kan et nytt blikk på utvalgte prosesser og tjenester hjelpe våre ansatte til å få en bedre arbeidshverdag.

Hva er tjenestedesign?

Tjenestedesign er å utvikle tjenester som fungerer for mennesker – teknisk, praktisk og emosjonelt.

  • Brukeren i sentrum
  • Helhetlig
  • Visuelt
  • Samskapende
  • Utforskende
  • Teste og evaluere

Les mer: Tjenesteutvikling og prosessforbedring ved UiO

Et nytt blikk på strømming av undervisning

Som første prosjekt ved fakultetet, starter vi nå med å kartlegge tjenesten «strømming av undervisning» i medisinstudiet. Vi strømmer i dag i hovedsak til Campus sør, og det kan også bli aktuelt å strømme til det nye Campus Innlandet. 

Et prosessteam som skal gå i gang med arbeidet er i ferd med å komme på plass. 
Prosessteamet for dette prosjektet vil bestå av ansatte som modulkoordinatorer/ campuskoordinator, TP-koordinator og IT/AV-ansatte.

Vi har også satt ned en styringsgruppe som består av undertegnede, Tor Henry Wold, Hanne-Guro Winfeldt Aabelvik og Birgitte Grydeland Pollen. 

Tjenestedesign et nyttig verktøy for hele fakultetet

Tjenestedesign setter brukeren i sentrum. Målet er å ta innsiktsbaserte beslutninger, jobbe utforskende og visuelt, involvere de som utfører tjenestene og skape helhetlige tjenester som treffer reelle brukerbehov.

Vi skal også lage interne nettsider, slik at alle interesserte kan lese mer om tjenestedesign som tilnærming og hvilke tjenester og prosesser vi jobber med.

Vennlig hilsen Hanna

Av Fakultetsdirektør Hanna Ekeli
Publisert 13. feb. 2026 09:26 - Sist endret 14. okt. 2026 21:08