Travle høstdager

Dekan Hanne Flinstad Harbo forteller om ny instituttledelse på Klinmed og Helsam fra 1. januar. Ledelsens møte med fakultetets emeriti, Forsker Grand Prix og Forskningstorg. Sist men ikke minst har allmøtene nå fått tid og sted. Bli med!

Dekan Hanne Flinstad Harbo. Foto: Åsne Rambøl Hillestad, UiO    

Kjære gode kolleger!

Høsten er godt i gang, og det skjer mye på fakultetet. 

Samling for professor emeriti

Denne uken startet med at fakultetet arrangerte en samling for fakultetets professor emeriti i professorboligen. Til sammen deltok nær 70 personer på dette arrangementet. Vi i dekanatet informerte litt om status for arbeidet ved fakultetet, og en professor emeritus fra hvert av våre tre store institutter holdt svært gode innlegg om sitt nåværende engasjement ved universitet. Vi fikk mange oppfordringer om at et slikt arrangement må gjentas, og det er jo en hyggelig og god tilbakemelding.

Instituttledervalgene ved Klinmed og Helsam er avgjort

Fakultetsstyret ved Det medisinske fakultet valgte i et ekstraordinært fakultetsstyremøte 14. september instituttledelse for både Institutt for klinisk medisin (Klinmed) og Institutt for helse og samfunn (Helsam).

Fakultetsstyret gjenvalgte professor Elin Olaug Rosvold ved Helsam som instituttleder ved Institutt for helse og samfunn for perioden 01.01.2027 - 31.12.2030.

Ny instituttledelse ved Klinmed i perioden 01.01.2027 - 31.12.2030.blir:

  • Instituttleder: professor II Morten Carstens Moe, Øyeavdelingen, Klinikk for kirurgi og spesialisert medisin (Klinmed/OUS)
  • Nestleder ved OUS/stedfortreder instituttleder: professor II Mona Kristiansen Beyer, Klinikk for radiologi og nukleærmedisin (Klinmed/OUS)
  • Nestleder ved Campus Ahus/leder Campus Ahus: professor II Henrik Schirmer, Klinikk for indremedisin og laboratoriefag (Klinmed/Ahus)

Vi gratulerer alle med valget og ser veldig frem fortsatt godt samarbeid om å lede fakultet de kommende fire årene.

Forsker Grand Prix

Hvordan forklarer du forskning på fire minutter? Dette er utfordringen vi har gitt ni av våre ph.d. stipendiater ved Det medisinske fakultet. Onsdag kveld konkurrerte disse i vår lokale finale i Forsker grand prix, som vi har fått støtte til fra Norges forskningsråd. 

Vi fikk høre glimrende innlegg fra et bredt fagfelt: hjerteskade ved brystkreft, normalitet ved medisinske undersøkelser, Downs syndrom, diabetes type1, hukommelse etter Covid-19 infeksjon, risiko ved å igangsette fødsel, hjertehelse og sosioøkonomisk status og mental helse hos ungdom i relasjon til bruk av sosiale medier. 

Ragnhild Hennum, skuespiller Kim Haugen og journalist Eldrid Borgan var dommere i en fullsatt sal med særdeles god stemning. Neste uke er det nasjonal finale på Edderkoppen Scene 18.30. Kom og hei på våre ph.d. stipendiater!

Forskningstorget

Førstkommende fredag og lørdag inviterer vi til Forskningstorget med aktiviteter og forskning formidlet til et bredt publikum på Teknisk museum. Ta med barn, familie, venner eller kolleger og bli opplyst på en veldig morsom måte! Våre ansatte som booker billetter, får gratis inngang til museet.

Vi sees på et allmøte nær deg

Jeg håper mange av dere også har anledning til å komme på et av høstens fire allmøter med samme agenda som nå er satt opp med tid og sted nær deg:

Ha fortsatt gode høstdager, håper vi sees!

Vennlig hilsen Hanne

 

Bilder fra de siste ukene

Forsker Grand Prix. Møte med fakultetets professorer emeriti. Møte om Campus Ahus.

17
Av Dekan Hanne Flinstad Harbo
Publisert 17. sep. 2026 09:25 - Sist endret 14. okt. 2026 13:25