
Revisjon av programplaner
Nylig var det oppstartsmøte for arbeidet med revisjonen av programplanene for våre studier. Vi fikk mange gode innspill på møtet, så prosessen er i gang, forteller visedekan for studier, Tove I. Wigen.
Det er ikke så lenge til fagavdelingene blir involvert i arbeidet og det er mange som er engasjert i revisjonen med ulike synspunkter. Her venter vi mange gode diskusjoner fremover.
Disputas 28. mars – Arooj Munir, Biomaterialer
Arooj Munir forsvarer sin avhandling for graden ph.d.: 3D scaffold free artificial bone model: differentiation and evaluation of primary human osteoblast to osteocyte-like cells in extracellular matrix.
Prøveforelesning: 10:15
Disputas: 12:15
Auditorium 1, Geitmyrsveien 69
Emne for prøveforelesning:
Current state-of-the-art bone tissue engineering strategies and future directions.
Nye tilnærminger til å endre tannhelsevaner hos unge voksne
Rett før jul disputerte Adam Austin Rogers fra Avdeling for tannpleievitenskap. Han er opptatt av å endre tannhelsevaner hos unge voksne ettersom tannbehandling topper seg mellom 16 og 30 år. I sin doktoravhandling har han derfor foreslått nye tilnærminger til hvordan tannhelsepersonell kan nå pasienter som kan slite med å gjennomføre anbefalingene de får.

Spesialistkandidat på besøk fra Turku
Annina Salmi Svartström er 3. års spesialistkandidat fra Institute of Dentistry ved University of Turku, Finland. Hun gjester vårt spesialistprogram, som er akkreditert av den Europeiske Periodonti-foreningen (EFP). På mandager og onsdager deler spesialistkandidatene faglige problemstillinger med avdelingen i lunsjen. Bildet er fra en av disse faglige utvekslingene.
Jaime Bueno de Vicente gjesteforeleser på Avdeling for periodonti
Avdelingen har også besøk av Jaime Bueno de Vicente, som har vært hos oss tidligere. Han er spesialist innen periodonti fra Spania og kommer gjerne tilbake til oss, og det setter vi veldig pris på. Her er han fotografert i en kort pause på operasjonsstua hos oss.
Gjesteforelesning – Dr. Van Dyke 31. mars!
Sett av dato og tidspunkt til mer perio. Møt opp på gjesteforelesningen han holder 31. mars kl. 11.30-12.30 i auditorium 2, Geitmyrsveien 69.
Tittelen på forelesningen er Can Periodontal Diseases be Cured, or Just Managed?

Avslutningsseminar for Morten Enersen
Morten Enersen går av med pensjon, og i den anledning vil det bli arrangert et avslutningsseminar til ære for ham 1. april 2025. Arrangementet finner sted i Store auditorium, 1. etasje, ved Domus Odontologica.
Programmet starter med lunsjservering klokken 11:30, etterfulgt av foredrag og diskusjoner til ca. klokken 14:30.
Vi ber om at de som ønsker å delta, melder seg på innen 24. mars:
Adgang til å registrere blodgivning som korttidsfravær
Universitetsdirektøren ønsker å informere alle enheter om at UiO presiserer at det er adgang for ansatte til å få fri i arbeidstiden for å gi blod.
Blodgivning redder liv, og det er for få blodgivere i vår region. Vi ser det derfor som viktig å legge til rette for at flere melder seg som blodgivere, og ønsker å tydeliggjøre at fravær på grunn av blodgivning kan registreres etter regler for korttidsfravær.
Munnhelsedagen
Verdens munnhelsedag markeres 20. mars hvert år, og har som mål å sette fokus på viktigheten av god munnhelse og forankre betydningen av munnhelsen for den generelle fysiske helsen og velværet.

Mange kreftpasienter opplever alvorlige utfordringer med munnhelsen før, under og etter behandlingen, men hvilke rettigheter har de egentlig? Dette er temaet for årets Munnhelsedag, hvor målet er å spre viktig informasjon til pasienter, tannleger og helsepersonell.
Hovedinnholdet i årets markering blir en forhåndsinnspilt panelsamtale med eksperter innen tannhelse og kreftomsorg som NTF arranger. Panelet vil diskutere viktige problemstillinger og rydde opp i usikkerheter rundt pasientenes rettigheter.
Blant paneldeltakerne finner vi:
- Heming Olsen-Bergem, spesialist i oral kirurgi og oral medisin og president i NTF
- Heidi Brorson, sykepleier og spesialrådgiver i Kreftforeningen
- Bente Brokstad Herlofson, spesialist i oral kirurgi og oral medisin, professor UiO og overtannlege ved Rikshospitalet
Bli med på Holmenkollstafetten 10. mai!
Vi melder på ett eller flere lag fra OD til å delta på Holmenkollstafetten lørdag 10. mai. Vil du være med og løpe for OD, ta kontakt med Natalia Andronova.
Såkornmidler for innovative UiO-forskere 2025
Har du en innovativ idé til et nytt produkt eller en tjeneste basert på egen forskning, men trenger finansiering for å videreutvikle ideen? Søk om såkornmidler fra Veksthuset for verdiskapning! Søknadsfrist er 20. mars 2025.
Protokoller og møter
- OD-LAMU
- Møter i fakultetsstyret
- Sakskart og protokoller for PFF
- Programutvalg studie og studieprogram
- Informasjons- og drøftingsmøter (IDF)
- Kurs ved UIO