
Møte på Stortinget om tannhelsereformen

Denne uken var vi igjen på Stortinget, hvor vi møtte Mona Nilsen (Ap), medlem av helse- og omsorgskomiteen som vi også møtte under Arendalsuken. Under møtet understreket hun betydningen av at universitetene bidrar aktivt inn i arbeidet med den kommende tannhelsereformen.
Nilsen pekte på at reformarbeidet vil ha behov for solid faglig kunnskap og forskning, og fremhevet at universitetene spiller en viktig rolle som kunnskapsleverandører. Hun uttrykte også takknemlighet for dialogen med universitetsmiljøene og understreket at deres kompetanse vil være viktig i utviklingen av fremtidens tannhelsetjeneste.
Tester gel og titanbørste for rengjøring av tannimplantater

Angela De Lauretis har undersøkt hvordan geler og en titanbørste påvirker proteinbelegg på titanoverflater og cellenes evne til å feste seg etter rengjøring. Doktorgradsarbeidet gir kunnskap som kan brukes i videre utvikling av metoder for rengjøring av tannimplantater. Forsøkene er gjort i laboratoriet, og effekten hos pasienter må undersøkes videre.
Blant verdens mest innflytelsesrike forskningsmiljøer innen kjeveortopedi

En ny analyse av de 100 mest siterte vitenskapelige artiklene om retensjon etter kjeveortopedisk behandling plasserer avdeling for kjeveortopedi ved Det odontologiske fakultet helt i toppsjiktet internasjonalt. Resultatet løfter fram et fagmiljø som gjennom flere tiår har bygget sterke forskningstradisjoner, samtidig som forskning, klinikk og spesialistutdanning har utviklet seg side om side.
OD tester nytt eksamenssystem

Det odontologiske fakultet er blant de første ved Universitetet i Oslo som tar i bruk det nye digitale eksamenssystemet Wiseflow, som etter hvert skal erstatte Inspera Assessment. Denne uken gjennomføres de første skriftlige piloteksamenene ved UiO, og den aller første eksamenen i systemet ble gjennomført i går uten problemer.
Første kull ut ved OD er studenter i første semester ved bachelorprogrammet i tannpleie, med eksamen TP1100 Generell biologi, metabolisme og samfunnsernæring. Fakultetet er også først ved UiO til å teste skanning av håndtegnede besvarelser med håndholdt kamera, som gjør det mulig å inkludere skisser og tegninger i digitale eksamener på en enklere måte enn tidligere, da personale i Silurveien måtte foreta skanning etter eksamen var avsluttet.
– Dette er en viktig milepæl i overgangen til Wiseflow. Piloteringen gir oss verdifulle erfaringer, sier Nina Merete Soelberg Johnsen, fakultetets ressursperson i prosjektet.
Les mer om Wiseflow-prosjektet på UiOs nettsider.
Get to know your neighbours in the Life Science Building
NCMBM is organising a new seminar series in the Life Science Building this autumn. The series will give researchers and colleagues working in and around the building an opportunity to get to know each other’s research and the different research environments. Next up 22 October
Speakers: Håvard Haugen and Alessandro Arena
Ros for gode bestillings- og faktureringsrutiner
Vi hadde nylig besøk fra Seksjon for innkjøp og fikk svært gode tilbakemeldinger på våre bestillings- og faktureringsrutiner. Fakultetet den enheten ved UiO med færrest fakturaer som betales etter forfallsdato.
Dette er i all hovedsak våre dyktige innkjøperes fortjeneste. De sørger for gode rutiner og tett oppfølging av bestillinger og fakturaer. Vi oppfordrer derfor alle til å ta kontakt med dem dersom det er noe dere lurer på. Slik kan vi sammen opprettholde den gode trenden.
Periodonti-symposium 2026

Det odontologiske fakultet inviterer til et symposium til ære for professor Mariano Sanz, som gjennom ti år har bidratt til forskning, utdanning og fagutvikling innen periodonti ved Universitetet i Oslo. Symposiet samler kolleger, forskere og klinikere for å reflektere over utviklingen i faget og rette blikket mot fremtidens periodontale behandling. Symposiet krever påmelding. Deltakelse er gratis for studenter og ansatte, mens eksterne deltakere betaler 1000 kroner. 28. oktober kl 1300-1700. Store aud.
Influensavaksine fra 20. oktober
Vær forberedt og vaksiner deg før influensasesongen begynner. Sted for vaksinering blir seminarrom 140/141 i Geitmyrsveien 71.
Uke 43 Tirs 20/10 Kl. 0800-Kl.1500 | Uke 44 Tirs 27/10 Kl. 0800-Kl.1500 | Uke 45 Man 02/11 Kl. 0800-Kl.1500 | Uke 45 Tirs 03/11 Kl. 0800-kl. 1500 |

Behov for røntgenpasienter til Radiologi
Avdeling for radiologi har behov for røntgenstatuspasienter til sine studenter de kommende ukene. Send gjerne pasientene til avdelingen for røntgenstatus.

Tirsdag 27. oktober – gjelder kun 1. etasje i Geitmyrsveien 69
Tirsdag 27.10 vil all strøm i første etasje Geitmyrsveien 69 bli borte hele dagen fordi sikringsskapet skal oppgraderes. Opprinnelig var datoen for oppgraderingen 16. oktober, men er utsatt til 27. oktober. Det skal ikke påvirke de andre etasjene i Geitmyrsveien 69, men siden det er et gammelt bygg, kan det være mulig at det er koblinger som ikke har blitt oppdaget av elektriker.
Utlysning av undervisningsprisen ved Det odontologiske fakultet
Husk å melde inn forslag til undervisningsprisen ved Det odontologiske fakultet. Prisen tildeles en vitenskapelig ansatt som har utmerket seg med sin undervisning. PSS ber om forslag til kandidater innen 16. november.
Muligheter og frister
UiO:Livsvitenskap tilbyr stimuleringsmidler for FRIPRO-søknader. Førstemann til mølla. Potten er nå tom for kategori 1, men det er fortsatt midler i kategori 2.
Utlysning av såkornmidler for studenter og ansatte fra Circle U. – Et tiltak for å fremme nye samarbeid på tvers av institusjoner i universitetsalliansen Circle U. Utlysningen stenger 23. oktober.
UiO:Livsvitenskap: Nå kan du søke opptak til SPARK Norway, innovasjonsprogrammet innen helserelatert livsvitenskap. Programmet er for forskere som har en idé som kan videreutvikles til en tjeneste eller behandling. Åpent for søkere fra UiO, Ahus og OUS. Søknadsfrist: 12. november.
Veksthuset for verdiskaping: Bli med på innovasjonskurs ved UiO i haust. Vi har innovasjonskurs på fleire nivå som skal auke innovasjonskompetansen blant tilsette: stipendiatar, postdoktorar, forskarar og andre tilsette. Målet er å bidra til at meir kunnskap frå forsking blir teken i bruk. Kursa er gratis for UiO-tilsette. Meld deg på kurs i oktober og november!
Protokoller og møter
- OD-LAMU
- Møter i fakultetsstyret
- Sakskart og protokoller for PFF
- Sakskart og protokoller for PSS
- Informasjons- og drøftingsmøter (IDF)
- Kurs ved UIO