English version of this page

Møt forskeren: Scott Gates

Scott Gates ved ISV fikk et ERC Advanced Grant i juni i år. Her forteller han hvordan det går med prosjektet «Waging of War».

Scott Gates

Scott Gates. Foto: Privat

Denne teksten er oversatt fra engelsk til norsk ved hjelp av UiO GPT.

– Hvilket forskningsprosjekt jobber du mest med nå?

– Mitt nye ERC Advanced Grant, WOW (Waging of War). Dette prosjektet undersøker hva som skjer under krig. Til tross for flere tiår med forskning vet vi fortsatt langt mindre om hva som skjer under kriger enn om hva som forårsaker eller avslutter konflikter.

– Waging of War-prosjektet vil fylle dette tomrommet, ved å utforske hvordan organiseringen av stridende parter påvirker gjennomføringen av krig, og hvordan selve krigføringen påvirker de stridendes organisasjonsstruktur.

– Hva ønsker du å finne ut?

– WOW stiller tre sentrale forskningsspørsmål:

  • Hvordan kriger føres?

  • Hvordan påvirker organiseringen av de stridende parter måten de fører krig på?

  • Hvordan påvirker krigsdynamikken organiseringen av de stridende partene?

     

– Hvorfor er dette viktig?

– Krigsdynamikk er viktig fordi den avgjør vinnere og tapere og legger premissene for hvordan konflikter løses.

– Kriger har også store konsekvenser for berørte lokalsamfunn og samfunn, og påvirker mulighetene for gjenoppbygging.

– Hvem samarbeider du med?

– Jeg samarbeider med mine kolleger ved ISV og ISS, henholdsvis Håvard Strand og Andreas Folø Tollefsen.

– Jeg jobber også med Marianne Dahl, Louise Olsson og Siri Rustad ved PRIO. I tillegg vil Aila Matanock ved Universitetet i California, San Diego, Melanie Sauter ved Universitetet i Mannheim og Kaushik Roy ved Jadavpur Universitet i India være en del av prosjektet.

– Hva ser du etter når du velger samarbeidspartnere?

– Jeg har jobbet med de fleste av disse forskerne og erfart at vi fungerer godt sammen. Alle er svært engasjerte i forskningen sin. De er arbeidsomme, kunnskapsrike og nysgjerrige.

– Hvilke andre forskningsprosjekter er du involvert i?

– Jeg leder et Infrastruktur-prosjekt finansiert av Forskningsrådet, kalt Peace Science Infrastructure (PSI). Prosjektet er basert ved PRIO i samarbeid med statsvitenskap og informatikk ved Universitetet i Oslo, samt UCDP-prosjektet ved Uppsala universitet.

– Vi utvikler ny infrastruktur ved hjelp av store språkmodeller (KI) for å registrere hendelser og aktører, med mål om å kraftig forbedre forskeres tilgang til kvalitetsdata, særlig når det gjelder spørsmål knyttet til fred og krig.

– Hva synes du er det mest interessante med å være forsker?

– Å løse gåter. I samfunnsvitenskapene må man vireklig undre seg over fenomener i samfunnet, for å kunne tenke teoretisk. Jeg bruker ikke begrepet «virkelig undre seg» lett. Det er ikke snakk om enkle, åpne spørsmål, men om dyp undring over innfløkte fenomener med bestemte mønstre.

– Med andre ord: når noe ikke helt passer med noe annet. Å løse slike gåter fører til eureka-øyeblikk. Gleden ved å oppdage.

Publisert 30. okt. 2025 09:48 - Sist endret 17. juni 2026 13:59