– Hvilket undervisningsopplegg har du lyst til å framheve for dine kolleger på fakultetet akkurat nå?
– Jeg underviser anvendt mikroøkonometri, som er et relativt teknisk krevende fag på Økonomisk institutt. Siden jeg tok over kurset i 2022 har jeg jobbet med å øke fokus på «anvendt» i navnet, og målet er at studentene skal få førstehånds erfaring med hvordan metodene de lærer brukes i praksis. Ganske mange av studentene skal skrive masteroppgave om et års tid, og da kan metodene de lærer være helt sentrale.
– Hvem samarbeider du med?
– Jeg samarbeider mest med de andre foreleserne som underviser økonometrikurs ved instituttet som mitt kurs bygger på eller som bygger på mitt kurs.
– Hvilke, mener du, er de tre viktigste faktorene for å få til god undervisning innenfor faget?
– Jeg tror det aller viktigste med metodekurs er å gjøre metodene de lærer håndgripelige og anvendelige, slik at de er i stand til å ta teorien ut i praksis. Det gjør jeg primært på tre måter: For det første bruker jeg mye eksempler i forelesninger, der studentene kan prøve seg på å tolke antagelser og resultater i lys av et empirisk eksempel som gjør det lettere å forstå. For det andre er seminarene satt opp sånn at studentene faktisk skal anvende det de lærer ved å kode opp ulike metoder i statistikkprogrammet R, der jeg har utviklet flere ressurser de kan bruke for å bli flinke til å kode. Til slutt er jeg stor tilhenger av å visualisere teori, og jeg forsøker så ofte jeg kan å vise figurer som illustrerer de ulike fremgangsmåtene vi bruker.
– Hvis du skulle gi ett råd til nye undervisere ved SV-fakultetet, hva ville det være?
– Det er ikke alltid studentene vet best hva som er god undervisning – stol på deg selv og dine egne vurderinger av hva som funker.