English version of this page

Kort møte med Maria Gulseth Berge

Det er alltid litt overveldende med ny jobb, men Maria Gulseth Berge er  heldigvis trygg på fagområdene hun skal jobbe med som arbeidslivskoordinator ved SV-fakultet, og føler seg tatt godt imot: – Jeg gleder meg til fortsettelsen!

Maria Gulseth Berge holder fram ei bøtte med poteter

Potetferie: Maria Gulseth Berge viser fram deler av fjorårets avling fra den nyrenoverte gården på Stadlandet. Foto: Privat

– Hva opptar deg akkurat nå?

Den første uka i ny jobb er alltid litt overveldende, men jeg har tatt fatt på oppgaver som jeg måtte komme raskt i gang med. Blant annet Case-NM, sentralbanksjefens årstale til studentene og ulike rekrutteringstiltak. Neste uke skal jeg holde min første presentasjon for studenter om masteroppgavesamarbeid med arbeidslivet. Så akkurat nå holder jeg på å sette meg inn i det, slik at jeg har noe vettugt å formidle.

Jeg må bruke litt tid på å forstå rollen og ansvarsområdene mine, og ikke minst bli kjent med min nye arbeidsplass og kollegaer. Det er en rekke systemer, samarbeidsformer og rutiner jeg må lære meg. Heldigvis er jeg trygg på fagområdene jeg skal jobbe med, og jeg har blitt utrolig godt tatt i mot. Jeg gleder meg til fortsettelsen!

– Hvis du skal forklare en person på åtte år hva du driver med på jobb i tre korte setninger, hva vil du si?

Da ville jeg sagt at jeg forteller unge mennesker som er interessert i å gå mer på skole om hva de kan studere og jobbe med hvis de tar en utdannelse akkurat her. Det er mange av de som går på denne voksenskolen allerede, som faktisk ikke vet hva de vil bli når de blir store og som er usikre på hva de er flinke til. Det hjelper jeg dem med å finne ut av, og sammen med mange andre passer jeg på at de lærer og tester ut ting som vi vet er viktig i en jobb og i samfunnet.

– Hva motiverer deg i jobben?

Kreative prosesser, konkrete resultater og å bidra til at studentene rustes og lykkes – både underveis i studietiden og i overgangen til arbeidslivet.

Arbeidsliv og studentrekruttering er begge felt som har betydning for menneskers liv. Å være en liten brikke i noen av de viktigste valgene folk tar, er meningsfullt og et ansvar jeg er opptatt av å forvalte på en god måte. Arbeidslivet og samfunnet trenger de kloke hodene på SV-fakultetet, både studenter og ansatte, og det er skikkelig motiverende å være rundt så dyktige folk.  

– Om du skulle bli noe helt annet, hva kunne det vært?

Jeg ville nok trivdes med mye forskjellig, og som karriereveileder har jeg vært så heldig å få innblikk i de utrolig mange forskjellige karriereveiene som finnes der ute. Men jeg tror jeg ville vært barnebokforfatter, utenriksjournalist eller gründer.

– Hva gjør du når du kobler helt av?

Da er jeg på gården vår fra 1600-tallet som vi nylig har renovert. Den ligger på Stadlandet, og jeg får ikke nok av verken gården, havet eller fjellene. Det er et eldorado for alle som er glad i naturen – og det er jeg. Her kobler jeg helt av, sammen med mannen min og våre tre barn. Kanskje svaret på forrige spørsmål egentlig er å drive gård og surfcamp der, om jeg skulle gjort noe helt annet enn å være arbeidslivskoordinator på SV-fakultetet.

Publisert 30. jan. 2025 09:31 - Sist endret 17. juni 2026 13:59